LYON NOTLARI : GÜZEL DÜKKANLARDA

By | 20 Şubat 2014

lyon_alisveris_notlari

Lyon’daki sayısız güzel dükkan arasından radarıma takılan birkaç adresi paylaşmak isterim;

Les Ardoises de Lyon

En sevdiğim ile başlıyoruz elbette. Vieux Lyon’un sadece kıyıya en yakın popüler sokağında dolanmayıp arka sokaklarına da vakit ayıranların kolayca bulabileceği nefis bir dükkandan bahsediyorum. Ardoises’de ahşap bir kaide üzerine oturtulmuş türlü form ve ebatta el yapımı yazı tahtaları var. Tencere, kedi, horoz, baykuş, şişe, kadeh, ördek, çadyanlık… diye uzayıp giden listeden şekil seçmek bir hayli zor..  Nihayetinde karar verip seçtiğiniz tahta özenle paketlenip üzerine ayrı bir paket içinde tebeşiri de eklenince “alışveriş keyfi” tamamlanmış oluyor.. Ben kedi, horoz ve çaydanlıkla bir süre oyalandıktan sonra daha aktif kullanabilmek adına şarap şişesini seçtim…

3, Rue Soufflot, Vieux Lyon

les_ardoises_de_lyon_alisveris_adresler

les_ardoises_de_lyon_alisveris_notlari

lyon_ne_alinir_ardoises_lyon

Autour du Monde

Giysinin de ev eşyasının da tasarım olanına meraklı olanların birşey almadan çıkması imkansız dükkanlar vardır. Autour du Monde onlardan biri; Bensimon koleksiyonunun satıldığı rengarenk bir konsept mağaza. İçeride gördüğüm her yastığı, her fincanı, her bilekliği almak istesem de en çok ayakkabı ve trikolarda oyalanıp nihai kararımı kırtasiyeden yana kullandım.. Brüksel ve Paris başta olmak üzere birçok şubesi olan mağaza listelere eklenmeli..

8, Rue Auguste Comte, Lyon

Şehrin alışveriş anlamında en keyifli caddelerinden biri olan Rue Aguste Comte’deki bir diğer güzel dükkan da Good Things. Adına yakışır güzellikte giysi alışverişi için uğranmalı..

autour_du_monde_lyon_alisveris

Herboristerie de Saint Jean

Lyon’un tarihi bölgesine yakışır bu eczane 1849’da kurulmuş. İster mavi boyalı fotografik cepsesinden bir kare alın, ister benim gibi bir kutu pastil.. Maksat bu güzelliği kaçırmamak.

3, Place Saint Jean, Vieux Lyon

herboristerie_MsonJoly_lyon_alisveris notlari

Charcuterie Bonnard

Lyon’un yeme içme konusundaki başarısından ve farklılığından geçmiş yazılarda zaten bahsetmiştim. Bir meze ve aperatif delisi olarak vitrinine yapıştığım şarküteri sayısı oldukça fazla olan Lyon’da bu kategoriden en sevdiğim dükkan Bonnard’dır.  Mercimekli somonlu terinler, portakal içine doldurulmuş soslu balıklar bu sevgi ve ilgimin nedenini anlatacaktır diye umut ediyorum. Tek tek seçeceğiniz birçok çeşit paketlenirken sınırları zorlayan siparişleri ile şehir yerlisini gözlemlemeyi ihmal etmeyin.. Keşke bu dükkan yaşadığım şehirde olsaydı da evde her akşam parti havası yaratabilseydim..

36, Rue Grenette, Lyon

bonnard_charcuterie_lyon_alisveris_notlari

bonnard_lyon

coquille_au_saumon

Chez Mathilde

Tam olarak dükkan tanımına uymasa da caddeye atılmış sandalyelerinde ya da arka taraftaki sakin avlusunda bir fincan aromatik çay içtikten sonra dükkan bölümünden çay, kurabiye, şarap, baharat, hardal gibi gurme ürünleri satın alabileceğiniz, turistik bir sokağın keyifli bir köşesi..

66, Rue Saint Jean, Vieux Lyon

chez_mathilde_lyon_alisveris_notlari

chez_mathilde_lyon_notlari

Fripes Ketchup

Aksesuarın tasarımını, vintage’ın lüksünü, herşeyin fantastiğini ararım diyenler Fripes Ketchup’ın Lyon şubesine buyursunlar. Bir şubesi de Paris’te olan dükkan nedense Amsterdam kökenli bir havaya sahip.. Benim gibi içeride karıştıracak çok şey arayanlardansanız bu mağazadan eli boş çıkmayacağınızın garantisiyle birlikte adresi de veriyorum:

25, Rue Sergent Blandan; Lyon

fripes_ketchup_lyon_alisveris_notlari