SEVDİĞİM ŞEYLER: LOCO N MATTO

By | 13 Nisan 2015

loconmatto_loco_matto_istanbulda_churros_panzerotti

Yeni tanıştığım ve hemen sevdiğim bir mekan ile tanıştırmak isterim sizleri: Loco n Matto. Kendisi, Churros ve Panzerotti’nin İstanbul’daki tek adresi.

İspanya’nın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Churros, daha önce İspanya’ya gitmiş olanların kalplerinde yer etmiş sağlam lezzetlerdendir. Açıkçası benim de İspanya’ya dair nadir özlemlerimden biridir. Daha önce tatmamış olanlar için sanırım şu şekilde tarif edebilirim; bizim tulumba tatlısının şerbetsiz ve çikolata sosa batırılarak yenen versiyonu. Ne zamandır özlüyor, tekrar tatmak istiyordum. Yalnız bir şeyin orijinali varken “..mış gibi” olanını hiç sevmem. Onun için çok da fazla ümitlenmeyerek acaba İstanbul’da bulunur mu diye küçük bir araştırma yaptım ve çok kısa bir süre önce açılan Loco n Matto ismine ulaştım. Birkaç gün önce de atlayıp hemen denemeye gittim. İşte izlenimlerim:

churros_nerede_yenir_locomatto_cadde

Loco n Matto Bağdat Caddesi’nin pek hareketli Şaşkınbakkal mevkiinde tam köşede konumlanmış küçük bir dükkan. Küçük ama pek marifetli. Kurumsal hayatı bırakıp bu hayalin peşine takılan iki kardeşin, seyahatlerinden edindikleri tecrübelerle oluşturdukları mekanda Churros’un yanısıra tuzlu lezzet olarak yine başka bir sürpriz var: İtalya’dan Panzerotti!.. Ve onun İspanyol ekürüsi Empanadas..

locomatto_panzerotti_bagdat_caddesi_yeni_kesif

Bilmeyenlere Churros’u tarif ettim; Panzerotti’den de bahsedeyim: Panzerotti içinde farklı dolgu malzemeleri bulunan bir çeşit puf böreği. İtalya’da insanların iyisini yemek için ünlü panzerotticilerin kapısında bir saat kuyruk beklediğini bilirim. Loco n Matto’da Puglia bölgesi tarzında panzerottiler yapılıyor. Isırınca içinden sıcacık mozarella/domates akanı içlerinde en klasik olan.. Damak zevkinize göre çikolatalı/ricotta peynirli bile deneyebilirsiniz. Ama ben çikolata hakkımı Churros ile tüketmek taraftarıyım.

İspanya’da yediğim churroslara en yakın lezzeti hazır burada bulmuşken bol sıcak çikolata sosa batırılmış churrosları yanında kahve ile yemek oldukça keyifli. Ayrıca üzerinde farklı kaplama/süsleme malzemeleri olan versiyonları ve de çok tutulan içi dolgulu “Latinos” versiyonları var. Ama ben ısrarla klasikçiyim; sanırım churros’a karşı aşırı özlemimden!..

latinos_churros_locomatto_istanbulda_ispanyol_tatlari

 

Burada sevdiğim bir şey de servise gösterilen özen. Herşey yiyeceklerin özelliklerine uygun ambalaj ve malzemeler ile servis ediliyor. Çay servisleri, kahve servisleri gayet keyifli.. Ayrıca taze demleme çay servis ediyor olmaları da dikkatimden kaçmadı!..

Renkli koltuklarına oturup caddeden gelip geçeni izleyerek yiyebileceğiniz gibi karton külahları elinize alarak yürüyüşünüze ara vermeden de Churros keyfi yapabilirsiniz. Benim özellikle haftasonu için şahsi önerim şu olur: Önce gelip burada birer panzerotti ve taze çay ile hızlı bir kahvaltı yapın. Ardından Churrosları paket servis alıp doğru Caddebostan sahiline inin. Yayılın çimlere, güzel havanın ve bu nefis tadın keyfini çıkarın. Hazır havalar da güzelleşiyorken bence iyi fikir! Üstelik paket servis için bu ürüne özel harika bir taşıma kartonları var…

Loco İspanyolca; Matto da İtalyanca çılgın, deli demekmiş.. Burayı açan iki kardeş de işte böyle çılgın bir işe kalkışmışlar ve çok da iyi yapmışlar. Bilenleri özlediği tatlarla buluşturmuş, yeni öğrenenleri de yen,i tatlarla tanıştırmış oldular.. Kendilerine teşekkür ederiz.!..

Loco n Matto Bağdat Caddesi 353/5 Şaşkınbakkal – İstanbul

 

enjoy_the_day_quotes_loco_matto_churros