KOPENHAG NOTLARI: ROYAL CAFE’DE YILBAŞI

By | 13 Aralık 2013

royal_cafe_copenhagen_christmas_kopenhag_notlari

Tarih 31 Aralık 2012 Pazartesi..
Öğle saatlerinde karnımız acıkınca daha önce kahve içmek için uğradığımız Royal Cafe geliyor aklımıza. Royal Copenhagen porselen mağazasının avlusunda yer alan bu renkli mekan ilk uğrayışımızda aklımıza yer etmişti. Nasıl etmesin; kalabalık ve neşeli ortamı bir kenara küçük bir servet değerindeki el boyaması Royal Copenhagen porselenleri ile yapılan servisi bile burayı unutulmaz kılmak için yeterli.

Yılbaşı gecesi için erkenden kapanacak bugün tüm mağazalar. O yüzden endişeliyiz acaba açık mıdır diye, sonuçta bağımsız bir kafe değil… Avluya girer girmez ışıkların yandığını görüp seviniyoruz.

Kapıyı açıp içeri adım attığımız anda bir fantazi dünyası karşılıyor bizi. Fonda noel şarkıları, abartılarak süslenmiş bir parti ortamı, tüm personel maskeli baloya katılmış gibi; peruklar takmış, kostümler giymiş, şımarmış, kopmuş gitmiş! Tüm masalar dolu, en fazla beş dakika diyor beyaz perukalı görevli. Zevkle bekleriz diyor, bu süreyi etrafa bakınarak arada zıplayıp el çırparak keyifle geçiriyorum. Ama 15 dakikadan fazla beklediğimizin de farkındayım bir yandan…

Pembe perukalı bu kez yerimize buyur eden, ilerliyoruz peşinden..
Uzun, ortak paylaşımlı bir masaya alınıyoruz. Masa çok hareketli. Yiyip içen, birbirine hediye veren, garsonlara takılan, öpüşen,gülüşen samimi bir dost ortamı. Oturur oturmaz buraya iki kişi geldiğimizi unutup  adeta buradaki dostlarımızla yeni yıl yemeğinin keyfine dalıyoruz. Karşımızdakiler gülümseyerek selam verirken yanımızdaki Fransız olduğunu öğrendiğimiz adam eşimi bir ‘müşterisine benzetmiş’ jokerini çekerek sohbeti başlatıyor. Köşedeki çift biranın nefasetinden dem vuruyor. ‘Çekingen biz’ bir anda ‘konuşkan biz’e dönüşüyoruz…

royal_cafe_smushi_kopenhag_yemek_didrik

Yemek tercihimiz Royal Smushi.. Daha önceki yazılarda bahsi geçen Smorrebrod’un sevimli Royal Cafe versiyonu. Servis Royal Copenhagen el boyaması duvar karosu(!) üzerinde. Yemeğin eşlikçisi koyu renkli zengin aromalı enfes bir özel üretim yerel bira. Yediğimiz içtiğimiz gördüğümüz hissettiğimiz herşey harika.  Zaman ilerledikçe masada sirkülasyonlar oluyor, gidenler uğurlanıp yeni gelenler yine sımsıcak karşılanıyor… Burada yakaladığımız tam yeni yıl ruhu aslında.Suskun anların boşluklarını hınzır garsonlar tamamlıyor…Bugün burada yemek değil ‘mutluluk’ servis ediliyor. İçimdeki coşkunun tarifi yok. Bu yemek adeta yeni yıl hediyem.

Yemek bitiyor ama kimsenin gidesi yok. Kapanışı yine el boyaması R.C./Christmas serisinden mükemmel fincanlarla sunulan kahve ile yapıyoruz. Birkaç çift aynı anda kalkıyoruz. Herkes birbirine iyi seneler diliyor ve dağılıyor, muhtemelen bir daha hiç karşılaşmamak üzere.

İşte böyle..Birkaç saatlik ‘sevgili dostlarımızla’ bu neşeli parti ortamında hayatımızın en unutulmaz yeni yıl yemeğini paylaşıyoruz.

Ve bu güzel hatırayı hafızamızın en nadide köşesine saklıyoruz arada bir hasretle anmak üzere…

royal_cafe_coffee_koenhag_gezi_notlari royal_copenhagen_royal_cafe_kopenhagda_yemek

kopenhag_yilbasi_yemek_royal_cafe