KAŞ’TA NEREDE KALINIR? KAŞ & KALKAN KONAKLAMA ÖNERİLERİ

By | 12 Temmuz 2018

Bir süre önce Kaş ve Kalkan’ı kapsayan küçük bir haftasonu kaçamağı yapmaya karar verdik. Kaş’a onu tekrar gördüğümde “eskiden buralar bostanlıktı” diyecek kadar uzuuun yıllardır gitmiyorum.. Ama anılarımda hala “Türkiye!nin en güzel denizi” şeklinde tahtını koruyor..

Elbette planlamaya konaklamadan başladık.. Bu kadar uzun bir ara verince “acaba nerede kalmak bizi daha mutlu eder” diye düşünüp harita üzerinde ve birkaç otel sayfasında gezindikten sonra instagram üzerinden daha önce gidenlerin tecrübelerinden faydalanmaya karar verdim ve sordum: Biz Kaş’a gidiyoruz!. nerede konaklayalım?

İyi ki de sormuşum.. Birkaç saat içinde giden herkesten kendi tecrübelerini de içeren minik notlarla harika öneriler akmaya başladı. Ben de bu tesislerin hepsini tek tek inceleyip fiyatlarını, yer durumlarını karşılaştırabileceğim bir site üzerinden hepsine teker teker bakıp konaklayacağım yeri seçebildim!..

Tabi ben bu soruma gelen cevapları bir bir incelerken bir yandan da benim gibi bu yaz Kaş ve Kalkan’da tatil planı olan ama yer seçmekte zorlananlardan mesajlar gelmeye başladı: Lütfen önerileri bizimle de paylaş!.. Elbette ve zevkle!. Önerileri inceleyip araştırırken hem Kaş ve Kalkan’a dair hafızam tazelendi, hem de çok detaylı incelediğim için bu önerileri herkesin kolayca kendine uygun yeri seçebileceği şekilde gruplandırdım ve bu yazıyı hazırladım!.

Kaş’ta nerede kalınır?

Kaş çok büyük bir yer değil ama hayal ettiğiniz gibi bir yerde kalmak için coğrafi konumunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.. Merkezin canlılığı içinde, deniz ile iç içe ya da yeşilin kalbinde.. Nasıl bir tatil hayal ediyorsunuz bu önemli.. Arabalı mısınız, arabasız mı? Tüm tatil uzanıp dinlenecek misiniz, keşif aşkıyla koy koy gezecek misiniz? Kalabalık bir grup musunuz, romantik bir çift mi, çocuklu bir aile mi? .. Bu sorulara yanıtınız ile aşağıdaki önerileri ve minik notları eşleştirdiğinizde ideal yerinizi buldunuz demektir!. 

Kaş’ın merkezinde konaklama

Merkezde konaklamak kapıdan çıkar çıkmaz deniz şansı sunmuyor ama hareketli çarşı içi, yeme içme alternatifleri, gece hayatına yakınlık anlamında favoriniz olabilir.. Merkezden en kolay ulaşabileceğiniz plaj yürüme mesafesindeki Küçük Çakıl.. Bu kategoride oldukça fazla alternatifiniz var. Bunların çoğu da apart oteller, pansiyonlar; samimi, ekonomik ve keyifli seçeneklerden oluşuyor..

Merkez için  en çok öneri hiç tartışmasız 8 Pansiyon için geldi. Herkes graffitili duvarlarını, bohem ortamını çok seviyor.. Ancak tam eğlencenin kalbinde olduğu için “gürültü severseniz, ya da erken yatmayacaksanız” diye ekledikleri için kendi adıma 0n sene önceki ben olsam kesin burada kalırdım diyorum!.

Sahipleri mimar olan Mare Nostrum Apart, begonviller içindeki Aphrodite Pansiyon, bahçesinin çok keyifli olduğuna vurgu yapılan Upper House, genç bir çiftin hayallerinin meyvesi Paydos Pansiyon yine çok sayıda kişi tarafından önerilen yerler..

Saylam Suites, Hide Away, Talay Otel, Payam Otel, Kale Hotel, Hermes Otel, Artemis Hotel ve Erdem City diğer öneriler..

Bunların haricinde çok sevilen ve “mutlaka git” denilen Ruhi Bey Meyhane’nin üzerindeki  Çınar Butik Hotel  ve butik otel kıvamındaki pek keyifli Rauf Bey Evi‘ni şahsen çok beğendiğim için olur da bir sefer de merkezde kalırsam diye kendim için özel olarak not alıyorum..

Küçük Çakıl Plajı’nda konaklama

Aslında Küçük Çakıl da Kaş’ın merkezi ama kendine has olduğu için bu çevredeki alternatifleri ayrıca ele almak istedim. Kaş’a hiç gitmemiş olsanız da Küçük Çakıl Plajı’nı, buradaki meşhur Derya Beach’i mutlaka duymuşsunuzdur.. Küçük Çakıl şehir merkezine en yakın ve gerçekten de çok küçük bir plaj.. Çok yakınında pek çok konaklama alternatifi var.. Şahsi olarak da Küçük Çakıl, Kaş için favori konaklama bölgelerimden biri.. Hem merkezden uzakta olmayayım hem de denize yakın olayım derseniz siz de buralarda bir pansiyon ya da küçük otel seçebilirsiniz. Buradaki tesislerin çoğu odalarından ya da terasından bu plajı ve Kaş açıklarını gören deniz manzarasına sahip.. Konaklayacağınız yeri seçereken oda fotoğraflarına bakarak manzarayı kontrol edebilirsiniz..

Yine en çok öneri aldığım ve inceleyince hak verdiklerimden başlıyorum:

Birçok kişi diyor ki Lantana Apart ama ille de çatı katı!. Çatıdaki deniz manzaralı odaları gerçekten gönül çeliyor, bi’ bakın!.

İkinci çok sevilen ise Lale Otel. Aslında Lale Pansiyonmuş ama şimdi biraz yenilenip otel olmuş.. Fiyatı uygun, keyifli ve samimi bir yer düşünürseniz çok sevilen sahibesi Saniye Hanım’ın adı ile birlikte not ediniz!.

Defne Hotel, Koza Hotel, Begonvil, Livia Hotel ve Hotel Kayahan sevilen ve önerilen diğer alternatifler..

Çukurbağ Yarımadası’nda Konaklama

Coğrafi konumu nedeniyle merkezden biraz kopuk ama çok özel bir bölge Çukurbağ yarımadası. Meis adası  ile göz göze konumu ve  vahşi kayalık sahilleri ile gönül çelen yarımadada daha çok daha büyük tesisler var. Yıllar önce bunlardan birinde, en uçta kalmış ve her akşam gün batımına hayran kalmıştım.. Eğer kafanızda biraz dinleneyim, sakin ve biraz daha konforlu bir tatil geçireyim gibi bir plan varsa sizin için doğru adres Çukurbağ Yarımadası olabilir. Özellikle aracınız varsa buradan merkeze ve çevredeki gezilecek diğer koylara ulaşmanız daha kolay olacaktır ama bölgedeki tesislerden de dilediğinizde merkeze ulaşmanız mümkün..  Kaş’ın deniz olarak en sevilen plajı Hidayet Koyu da yarımadanın sınırlar içinde bulunuyor..

Bu bölgede konaklama için en çok gelen iki isim şöyle:  Club Çapa Hotel ve Cappari Hotel Aquarius..

Club Çapa Hotel en sevilip en çok önerilen tesislerden biri.. Konum olarak yarımadanın Akçagerme tarafına, yani Türk kıyılarına bakan tarafında kalıyor..

Cappari Hotel Aquarius ise bir diğer çok sevilen, hatta denize girmek için de çok önerilen tesislerden biri.. Bütün plajlar  kalabalıksa buraya kaçın, kesin sakin ve keyiflidir diyor bilenler.. Cappari Hotel Aquarius yarımadanın dışa bakan tarafında kaldığı için hemen karşıdaki Yunan adası Meis ile göz göze, romantik ya da dinlendirici bir tatil yapmak için ideal!.

Yarımada bölgesinden diğer sevilen ve önerilen tesisler ise; harika manzarası ve günbatımı ile Lukka Exclusive, yarımadanın en ucundaki tesisler Meis Exclusive, Sunset Villa Hotel ve Eleni; merkezdeki Mare Nostrum’un diğer işletmesi Mavilim Hotel ve  yarımadanın tepelerinde yer alan Villa Lumina.

Bu arada;

Yarımadanın hemen karşısında Kaş’ın en sofistike ve ayrıcalıklı tesislerinden biri olan Doria Luxury Hotel bulunuyor.. “Biraz kendimi şımartmak istiyorum” ya da “bu tatil için ayırdığım yüksek bir bütçem var” ya da “balayı için özel bir yer arıyorum” gibi farklı bir düşünceniz varsa odanın kapısından direkt denize atlayabileceğiniz luxury hotel ve yat kulübü konseptli Doria’yı inceleyebilirsiniz. 

Kamp ve doğa tutkunları için birkaç alternatif

Kaş girişindeki Can Mocamp ve Çukurbağ yarımadası girişindeki Kaş Camping ekonomik ve önerilen alternatifler..

Kaş sırtlarında doğa ile iç içe arındırıcı bir tatil hayaliniz varsa Çukurbağ Köyü’ndeki Nefeshane daha alternatif bir konaklama ortamı sunuyor.

Yukarıda isimlerini paylaştığım Kaş Otellerini bu linkten inceleyebilirsiniz

Böylece Kaş konaklama önerilerini tamamladık.. sırada Kalkan var.

Kalkan Konaklama önerileri

Biraz daha Kaş’ın sevimliliğinin gölgesinde kalsa da bileni, seveni Kalkan’ı da çok tercih ediyor..

Kaş kadar çok çeşitlilikte değil, az ama öz alternatifimiz var bu kez..

Kalamar Otel, Kalkan’ın en eski ve en bilindik tesislerinden biri.. Odaları yakın zamanda tamamen yenilenmiş; eşsiz bir manzarası var.. Öneriler arasından özellikle sonsuzluk havuzu ile öne çıkıyor ve çok memnun kalınan, çok önerilen, oldukça büyük bir tesis.

Denize 200 mt. mesafedeki Soothe Otel ve en yeni butik otellerden True Blue, Kalamar Koyu’nun  diğer önerilen tesisleri.

Yine Kalkan denilince en çok önerilenlerden biri şirin köşeleri sebebiyle instagramda çok fazla  fotografına rastayacağınız Fidanka Hotel. Fotoğrafı çekilmedik bir köşesi kalmış mıdır bilmiyorum ama belki şansınızı denemek istersiniz!

Kalkan’ın her iki yakasını da keyifle izleme şansı sunan, Avrupa’nın en romantik butik otelleri ödülü sahibi Hotel Villa Mahal ise özellikle Balayı planı olanlar için harika bir seçim olacaktır.

Yukarıda isimlerini paylaştığım Kalkan Otellerini bu linkten inceleyebilirsiniz.

Ben de kendi seyahatim için yukarıda saydığım Kaş ve Kalkan Otelleri arasından ikisini seçip rezervasyonumu ETS sitesi üzerinden tamamladım.Bu tatilde denize yakın olalım, bol bol dinlenip sakin bir haftasonu geçirelim istedik ve otellerimizi de buna göre seçtik. Acaba hangilerini seçtik? Onu da an itibarı ile @gezicigunluk instagram hikayelerinde görebilirsiniz!.  Tüm Kaş – Kalkan planı olanlara en kısa zamanda keyifli tatiller!.

Güncelleme: Seyahat sonrası KAŞ & KALKAN GEZİ NOTLARI‘nı okumak isterseniz onlar da hazır!..

2 thoughts on “KAŞ’TA NEREDE KALINIR? KAŞ & KALKAN KONAKLAMA ÖNERİLERİ

  1. Pingback: KAŞ KALKAN HAFTA SONU KAÇAMAĞINDAN NOTLAR | Gezici Günlük

  2. Fidayit

    Deneyime dayalı oldukça detaylı ve faydalı bir blog yazısı olmuş. Kaleminize sağlık.

Comments are closed.