KAPADOKYA’DA BİRKAÇ SAAT

By | 4 Mayıs 2016

kapadokya_kadineli_projesi_2kusak1mutfak_uchisar_notlari

Yıllar önce Kapadokya’da unutulmaz 4 gün geçirmiş, bir gün yeniden kavuşmayı aklıma yazarak ayrılmıştım. Birçok seyahatin arasında bir türlü vakit bulamasam da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir proje için gitme fırsatı doğunca hemen yeniden koşuverdim!.

Bu hem kısacık da olsa hasret gidermek hem de Anadolu Kadınları ve sosyal sorumluluk adına çok önemli bulduğum #kadineli projesi hakkında bilgi sahibi olmak için güzel bir fırsattı. Önce porjeden  kısaca bahsetmek isterim;

Tamamen bölgede yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarına katkıda bulunmak adına eski bir okulun restore edilmesi ve bölgede yaşayan kadınlara tahsis edilmesiyle hayata geçen Kadıneli Restaurant’da mutfak ve yemekler kadınlara emanet. Yörenin otantik yemekleri anne mutfağı tadında sunuluyor. kadineli_uchisar_kapadokyaBurada daha önce hayatında hiç çalışmamış kadınlar evlerinde yaptıkları yemekleri bölgeyi ziyaret edenler için hazırlayıp sunuyor. Becerilerini geliştirmek için de çeşitli eğitimler alıyorlar burada aynı zamanda.. Oraya vardığımızda kadınlarla konuştuk. Nasıl mutlular, onları birilerinin görüp, düşünüp bu imkanı tanımasından nasıl mutlular. Bunu görünce sizde mutlu oluyorsunuz ve ne kadar zor şeyler yaşadığımız şu günlerde bile “bu ülkeden, bu ülkenin insanından hala ümit var” diye düşünüyorsunuz.. Restoranın altında da yine kadınların elinden çıkan erişteden reçele yöresel ürünler yine onların ekonomisine katkıda bulunmak adına satılıyor. Bu fikre değer veren  Bosch Ev Aletleri de bu projeye bir katkıda bulunmak istemiş ve onların mutfağını daha verimli çalışabilmeleri adına ürünleri ile desteklemiş..Bizim orada bulunduğumuz günde de Dream Akademi şeflerinden Fehmi Samancı ile harika bir atölye çalışması yaptılar. Kadıneli’nde çalışan kadınlar okuldan gelen kızları ile birlikte yemek pişirdiler. İki kuşağın bir arada analı-kızlı yemek pişirdiği bu keyifli anlar da harikaydı..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kadıneli’nde hem fikir, hem bu sıcacık ortam hem de yemekler çok güzel.. Umarım bu proje kadın emeğine değer veren başka girişimlere de ilham verir..

kapadokya_kadineli_kibele_projesi

Hazır Cappadox da yaklaşıyorken eğer bu aralar Kapadokya’ya gelirseniz buraya uğrayıp yemeklerden tatmalı, maharetli annelere sohbet etmelisiniz..kapadokya_gezi_notlari

Kadıneli Uçhisar’da; dolayısı ile biz de günümüzü kalan kısmında yine Uçhisar’daydık. Göreme Açık Hava Müzesi ve Uçhisar benim Kapadokya’da en sevdiğim yerler.. Biraz fırsat bulup hemen Uçhisar sokaklarından kaleye doğru yönelip manzarayı seyrediyorum.. Kale civarindaki dükkanların tezgahlarına, seyyar satıcıların ürünlerine bakıyorum.. Yörenin çömlekleri, seramikleri, bez bebekleri, kuru meyveler..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Buralarda gelirseniz kabak çekirdeği almalısınız. Çok lezzetlidir ve başka yerdekilere benzemez.. ben bol bol aldım.

–  Kabak çekirdeği sadece yenmiyor. Bunu bu gidişimde öğrendim; kabuğu ile bereber çekilip ceviz gibi iri toz haline getirilip tereyağında çevrilen eriştenin üzerine dökerek yeniyor!. Bunu hayretler içinde denedim; siz de erişte falan alırsanız kabak çekirdeğini bu şekilde çekip deneyin..

– Peri Evi diye peribacalarının ortasında, onlardan birinin içine yapılmış ilginç bir mekan var; burada bu ilginç tüf oluşumların ortasında küçük bir kahve molası verebilirsiniz.

– Bana çok önerildiği halde Uçhisar’daki Türküevi’ne gidemedim ama belki siz uğrarsınız..

– Green Garden Pide Salonu’nu atlamayın!. Burası yakında gerçekleşecek Cappadox’un da duraklarından biriymiş; biz de giderken yol üstünde uğrayıp kepekli hamurdan güzel pidelerini tattık..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İşte bu seferlik Kapadokya macerası sadece bu kadarcıktı. Ama bu kısa ziyaret bana buraları ne kadar özlediğimi hatırlattı. İlk fırsatta güzel bir plan yapıp tekrar gelmek istiyorum. Beni daha da heveslendirecek önerilerinizi de şimdiden beklerim :)

kapadokya_notlari3 kapadokya_notlari