İSTANBUL ÜÇLEMELERİ: GÜZEL SUSHI

By | 10 Mayıs 2017

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sushiye kafayı taktığım ilk zamanlarda her AVM’de şubesi olan zincir lokantalardan, hatta market rafındaki paketlenmiş sushilerden bile yiyor, hiç ayırt etmiyordum. Ama insan yiye yiye sevdiği o şeyin gurmesi oluyor ve iyisini yedikten sonra da bir daha uyduruk olanına dönüp bakmıyor. Artık araştırma, deneme yanılma işlerini seyahatlerde gittiğim restoranlar ile sınırlıyor, İstanbul içinde sushi yiyeceksem sadece mutlu ayrılacağıma emin olduğum şu adreslerden birini tercih ediyorum;

Sushimoto

Armutlu’daki karmaşık yapılaşmanın arasında küçük, minimal, sadece iyi sushi yapmaya odaklanmış mütavazı bir restoran burası. Hatta ilk gittiğimde minimalliğinden tereddüt etmiştim ama ilk denemeyi yapar yapmaz müdavimlik listesine girdi. Zaten hep bileni, müdavimi geliyor. Spesiyal Roll’leri çok başarılı.. Benim takıntım somon olduğu için tercihlerim arasında  Susamlı Somon Avokado Roll ve Ginza Roll muhakkak oluyor..

Adres: Fatih Sultan Mehmet, Bilgi Sok. No:26, 34470 Sarıyer/İstanbul   Telefon: (0212) 277 96 96

 

Miyabi 

Genellikle Etiler mekanlarını çok sevmem ama Miyabi yine müdavim kitleye sahip harika bir semt restoranı. Sizin için geçerli bir kriter midir bilemiyorum ama Time Out yeme içme ödüllerinde de en iyi sushi restoranı ünvanını kapmış bir mekan. Ben buna değil daha çok ortamın samimiyetine ve yediğim sushilerin tazeliğine, lezzetine değer veriyorum. Burada da menüden Chef’s Rolls kısmına takılıyoruz. Zaten imza ürünler, kıyaslama yapabileceğiniz lezzet her zaman sushi menülerinin bu özel bölümlerinde oluyor..Ultra Somon Roll ve pane yengeç ile yapılan Crazy Roll favorilerim..

Adres: Akat, Zeytinoğlu Cad./yaren Sok. No:6 D:14-15, 34335 Beşiktaş/İstanbul Telefon: (0212) 352 02 22

 

İnari Omakase

Kuruçeşme’deki İnari bu liste içinde hep ilk tercihim olan çok çok sevdiğim bir adres. Hatta yaz boyu tadilattayken önünden “hala açılmadı mı ya?” diye gözü yaşlı çok sefer geçmişliğimiz var!. Nihayet yenilendi ve tekrar açıldı. Bana sorarsanız eski dekorunu o samimi halini daha çok tercih ederim; kokteylli, DJ’li haline pek alışamadım ama sushiler hala o kadar iyi ki!. Burada Omakase sistemi ile sipariş verirseniz Sushi Şefi Barlas, sisin için siz dur diyene kadar masaya o güne için seçtiği spesiyallerini yollamaya devam ediyor. Sevdiğiniz çeşitleri ya da yiyemediğiniz malzemeleri söylerseniz masaya damak tadınıza daha uygun şeyler geliyor. Sanırım ben bu sürprizli deneyimi çok seviyorum.

Adres: Kuruçeşme, Kuruçeşme Cd. No:11, 34345 Beşiktaş/İstanbul

Telefon: (0212) 265 96 01

Adreslerin yanısıra telefon numaralarını da paylaşmamın sebebi her üç mekanın da daima dolu olması. Bu tazelik açısından oldukça mühim ama hadi gidelim dendiğinde yer bulma açısından oldukça can sıkıcı. O yüzden en azından yoldan bir aramakta fayda var..