“İLK”LER İLE DOLU BİR HAFTA SONU: SATRANÇ FİNALLERİ VE KÜTAHYA

By | 8 Mayıs 2018

Bu haftasonu Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği kapsamında “Satranç Finalleri‘ni izlemek üzere Kütahya’daydık.. Benim için “ilk”ler ile dolu harika bir hafta sonu oldu. Hem Kütahya şehrini ilk kez görme şansı buldum hem de ilk kez böyle büyük bir satranç turnuvası izleme şansına sahip oldum..  Türkiye İş Bankası‘nın ana sponsorluğunda düzenlenen turnuvaya Türkiye’nin tüm coğrafi bölge ve şehirlerinden farklı yaş gruplarındaki öğrenciler okulları ile katılarak kendi yaş grubunda yarışıyor.. Satranç Finalleri her yıl farklı bir şehirde yapılıyormuş; bu yıl da Kütahya’da yapılması ve bizim de bu çekişmeli finale şahit olmamız harika oldu!. Hem şehri gezip pek çok keşif yaptık hem de en heyecanlı final turunu izleyerek genç satranç sporcularının heyecanını paylaştık!.Kütahya’ya dair gezi notları ve gözlemlerimi ayrıca paylaşmadan önce Satranç Finalleri ile ilgili notlarımı ve beni etkileyen detayları paylaşmak isterim;

Bir kere kocaman bir spor salonunu dolduran yüzlerce satranççıyı hiç bir arada görmemiştim!.  Sahanın tamamı masalar ve satranç tahtaları ile doluydu.. Her yaş kategorisine ayrılmış bölümlerde sporcular karşılıklı oturdular.. Önce kalabalık ve gürültü, ardından son müsabaka başlayınca sessizlik.. O andan itibaren herkes sadece rakibine ve önündeki taşlara konsantre olup kazanmaya odaklanarak saatler süren birincilik mücadelesine başlıyor.. İnanılmaz bir görüntü!..

Turnuvaya her coğrafi bölge ve şehirden okulların öğrencilerinin katıldığını söylemiştim.. Özellikle Ankara, İstanbul, Adana, İzmir gibi büyükşehirlerden gelenlere şaşırmıyorsunuz ama daha sürpriz yerlerden -mesela Şırnak’tan- gelen öğrenciler olması şahane değil mi? Öğretmenleri ile gelmişler; ne güzel de temsil ettiler şehirlerini, okullarını..

Bütün öğrencilerin gözlerinden enerji, zeka fışkırıyor.. Satranç öyle kolay bir spor değil.. Bu zeki çocuklarla selamlaştım, gülümsedim ama benden akıllı çıkarlar diye fazla uzun konuşmadım!..

Tüm dünyaları satranç olmuş.. Müsabaka aralarında da analiz odasında çalışmaya devam ediyorlar.. Ve hatta şehir turu yaparken rastladığım kadarıyla seyyar ekipmanlarını yanlarında taşıyıp kafelerde bile satranç oynamaya devam ediyorlar. Aileleri ile gelen birkaç sporcuya bu şekilde şehir içinde rastladık..

Final için yarışıtıkları sırada hepsini toplu halde izlerken şöyle düşündüm; Bence Okul Sporları Satranç Türkiye Birinciliği çok güzel düşünülmüş bir proje.. Yurdun pek çok ayrı yerinden gelen öğrencilerin satranç ekseninde  buluşup kaynaşması; etkinliğin her yıl başka yerlerde yapılarak onlara farklı şehirlerimizi, kültür ve tarihimizi tanımak için ortam sağlıyor olması; henüz kendi şehri dışına hiç çıkmamış  öğrencilere ufuk açması çok güzel..

Zihinsel gelişime önemli katkı sağlayan ve eğitsel bir spor dalı olan satrancın başta öğrenciler olmak üzere toplumda sevilip yaygınlaşmasını sağlayan bu organizasyonu oluşturanlara, bunu bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele alıp destekleyen ana sponsor İş Bankası‘na yürekten tebrikler ve teşekkürler..

Gezimizin satranç finalleri ile ilgili bölümünü en renkli anları elbette ödül töreni idi.. Aylar süren mücadeleler sonucu nihayet başarısını kanıtlayıp kupayı alan öğrencilerin mutluluğunu görmek şahaneydi!.  Satrançtaki bu başarılarını hayat boyu sürdürmeleri dileği ile..

Etkinlik ile ilgili detayları  #SatrançFinallerietiketinden takip edebileceğinizi hatırlattıktan sonra Kütahya’yı gezmek isteyenler için önerilerimi sıralıyorum:

Kütahya Gezi Notları

Şehir turuna Cumhuriyet Caddesi ile Atatürk Bulvarı arasındaki ana meydandan başlayın..

  • Büyük Vazo (fıskiyeli havuz) ve Tarihi Büyük Saat’i fotoğrafladıktan sonra Sevgi Yolu olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi’nden Ulu Cami’ye kadar  yürüyün..
  • Şehirde pek çok küçük müze var; Kütahya Arkeoloji Müzesi ve Kütahya Çini Müzesi’nin mutlaka ziyaret edin.. (Her iki müzeye de giriş ücreti 5 TL. Müzekart ya da İş Bankası’nın Müzekart yerine geçen kredi kartını okutarak ücretsiz olarak gezebilirsiniz.)
  • Germiyan Sokağı’na giderek sokakta restore edilen tarihi konakları gezin; tarihi sokağın güzel bir fotoğrafını çekin.. Aynı sokakta bulunan Kent Tarihi Müzesi (giriş ücreti 1 TL.) işe Sıtkı Olçar ve Mehmet Gürsoy Çini atölye/dükkanlarını gezin..
  • Vaktiniz yeter ise 45 km. uzaklıktaki Çavdarhisar’da bulunan ve dünyanın ilk borsasının kurulduğu Aizanoi Antik kentini gezin.
  • Cimcik, Tirit, Sıkıcık Çorbası, Tosunum, Dolamber Böreği, Göveç gibi Kütahya lezzetleri ile tanışın.. Haşhaşlı gözleme ve pide tadın..
  • Saman Pazarı’nda gezip Helvacı Hakkı ya da Helvacı Sabri’ye uğrayın; çekilmiş haşhaş ve helva ile kuruyemişçilerden meşhur Tavşanlı leblebisi alın..
  • Macar Evi ve Evliye Çelebi Müzesinin gezip manzara için Hisar’a ve Hıdırlık Tepesi’ne çıkın..
  • Ayrıntılı Kütahya Gezi Notları’na bu linkten ulaşabilirsiniz.

One thought on ““İLK”LER İLE DOLU BİR HAFTA SONU: SATRANÇ FİNALLERİ VE KÜTAHYA

  1. Pingback: ÇİNİLER VE KONAKLAR ŞEHRİ KÜTAHYA | Gezici Günlük

Comments are closed.