HELSİNKİ HAYATTA KALMA REHBERİ

By | 22 Temmuz 2015

helsinki_notlari_hayatta_kalma_rehberi

Yemek konusunda kafan rahat değil mi?

Otelinden ya da turizm merkezinden bir HEL YEAH! Helsinki Yeme İçme broşürü al. Yiyecek tarihçesini, şehrin gitmeye değer mekanlarını tek bir kaynakta toplayıp, bölge bölge ayırmışlar. Bulunduğun sezonda ne yenir, içilir, her detay var; büyük kaynak!. ( Gitmeden internet üzerinden PDF halini de telefonuna yükleyebilirsin.)

 

Şehir biraz pahalı mı?

O zaman yemekte tasarruf etmek gerekebilir. İşte sana birkaç joker:

1. Friends & Burgers : İstasyon yakınında, Mikaelsgatan’da, 2. katta bir burger dükkanı. Tıpkı Shake Shack gibi eline titreyen bir zımbırtı veriyorlar ; sonra o zımbırtı titreyince onu alıp çok başarılı bir hamburger ile değiştiriyorlar. Aioli ve avokado sosu da çok iyi.

2. Fuku: Sushi sever misin? Peki patlayıncaya kadar yer misin? Frederikinkatu caddesindeki bu küçük sushi dükkanı öğlen 13.90€; akşam da 21.50€’ye sana bu imkanı sunuyor. Miso çorbasından envayi çeşit sushiye, salata, meyve, tatlı ve kahveye varan açıkbüfede ayrıca noodle, wok yemekleri gibi daha sıcak ve sulu alternatifler de var.

3. Putte’s Bar and Pizza: Gayet çıtırında, başarılı bir pizza yemek istersen Kalevenkatu’da gençlerin buluşma noktası Putte’s’e uğramalısın. Unutma, siparişi Helsinki’de birçok mekanda olduğu gibi gidip barda kendin verip peşinen ödüyor, sonra siparişin masana gelmesini bekliyorsun..

4. Kauppatori: Pazar yerindeki yemek tezgahlarında kocaman bir balık/sebze tabağını ya da çorba/ekmek/kahve üçlüsünün ekonomik bir fiyata deneyebilirsin. Üstelik saat 3 civarı gidersen ellerinde ürün kalmasını istemeyene tezgahlar müthiş indirimler ve dev porsiyonlar yapıyor.

5. Iso Roobertinkatu’daki Fafa’s Falafel  öğle yemeği ya da bar öncesi kayıntısını ucuza getirebileceğin popüler bir adres.

 

Su bile pahalı öyle mi?

Çeşmeden iç!. Finlandiye sanırım kışın kalkmayan o karın etkisiyle rastladığım en leziz suya sahip. Tüm mekanlarda su bedava ve bol, çeşme suyu içilebiliyor.

 

Hava soğuk ve yağmurlu mu?

O zaman sen de şehir yerlisi gibi kestirmeleri, pasaj ve çarşıları kullan. İstasyon civarındaki tüm çarşılar birbiri ile bağlantılı uzun zaman kafana yağmur damlası düşmeden buralardan yürüyebilir, kendini soğuktan koruyabilirsin. Gördüğün her kapıdan içeri dal ve keşfet.

 

Market mi lazım?

Dert değil, her köşede bir tane var ve çalışma saatleri oldukça uzun. Sabah 7 – akşam 24 market bulmakta sorun yok. Ama içki almayı düşünüyorsan markete değil Alko’ya gitmelisin. Helsinki’de marketler içki satmıyor; sadece içki satan (bir nevi tekel bayii) Alko dükkanları bunun için emrinde.

 

Erken kalktın ne yapacaksın?

Kamppi alışveriş merkezinin altı aynı zamanda merkez dışına giden otobüslerin garı.Dolayısıyla burada hayat daha erken başlıyor. Kahve ve çörek alabileceğin birkaç dükkan ve erken açan büyük bir market var.Bir diğer alternatifin merkez istasyondaki Roberts Coffee..

 

Komik, turistik, saçma ama unutulmaz bir şey mi yapmak istiyorsun?

O zaman SparaKoff tramvay Pub’a binmelisin!. Pazartesi’den Cumartesi’ye 14:00-20:00 saatleri arasında Mikonkatu’dan kalkan kırmızı nostaljik tramvayın içi gayet keyifli bir pub’a dönüştürülmiş. 9€ ödeyerek  katılabileceğin tur, 45 dakika sürüyor ve şehrin popüler noktalarından geçiyor.

 

Bunlar beni kesmez, bana hipster hareketler lazım mı diyorsun?

Şifreyi veriyorum: Teurastamo!. Açıkhavada etkinlikleri, sokak yiyecekleri, mini festivaller ile gün boyu takılmalık Teurastamo’nun sitesinden güncel hareketleri takip etmelisin.

 

Aaah, ah, Nerde o Berlin Parkları!..

Alppipuisto’da. Yazın bir hippi parkına dönüşen alanda müzik, barbekü ve yayılmak için çim bol…

 

Birkaç kelime Fince mi öğrensen?

Hei : Merhaba / Kiitos: Teşekkürler / Moi moi: Bay bay(Türkçe’ye bak!)  / Anteeksi: Pardon   / Ravintola: Restoran / Olut: Bira / Kahvila: Kafe / Kahvi: Hadi sen tahmin et!..

 

Loose ya da Loosister?

Loose Bar merkezde Annankatu caddesi üzerinde eski sinema tabelalı rahat bir iş çıkışı takılma adresi. Kallio’daki Loosister ise Ittala bardaklarda fıçı bira içip ucuz atıştırabileceğin mahalle tipi bir rock bar.. Hiç öyle mutlaka gidilmeli yerler değiller ama belki kitsch şeyler arıyorsundur, ne bileyim ben!..

 

Kültürel şeyler, havalı işler…

Korjaamo Culture Factory, Töölö semtinde eski tramvay deposundan kültür merkezine dönüştürülmüş bir cazibe merkezi. Anafikrinde tiyatro, müzik, görsel sanatlara yer verilen mekanda festivaller de düzenleniyor. Yeme içme işlerinde ise gastropub, barbekü keyfi,  sushi ve şarap bar var.. Eski tramvaylar da dekorasyonun parçası!.

 

Şehirden sıkıldın, nereye kaçsan?

Stockholm ve Tallinn gemiyle, Saint Petersburg trenle, Porvoo otobüsle kaçmak için şahane fikirler…

 

Yaz, park, bahçe, plaj…

Anlatmaya kalksam kitap, roman olur. Her yer yeşili her yer park.. Üstelik çimlere basmak, yayılmak, yatmak, soyunup güneşlenmek de yasak değil!.. Töölö Bay’de, Hietaniemi’de, Kaivopusito’da, canının çektiği her yerde güneşlen, çimlerde yuvarlan.. Akşam Töölölahti’de suya karşı bir şişe şarapla batır güneşi. Deniz kenarı istersen atla tekneye çık en yakın adaya.. Bu şehri kent gibi değil, sayfiye gibi de yaşa..

 

Kış, soğuk, kar, yağmur, çamur..

Anladım ki insanlar soğuk havalarda sokakta değil, kapalı alanlar içinde yaşıyor hayatlarını. Biraz donuk, biraz asker ruhlu tavır da bundan.. Sokaklardan çok medet umma soğukta. Bir kapı bul, aç, gir, içeride mutlaka güzel şeyler olacak..

Bir de Helsinki’ye gelirken bir değil, çok planın olsun. A planı, B planı, C, D, E… çok olsun. Havaya, güne, duruma göre belki A, B uymayacak ama C şahane olacak.. Bazı günler F’ye G’ye kadar yolu var.. Ama bir yol var!.. Sen yeter ki yedekli ol.. Başka da sözüm yok. Bitti… Haydi iyi gezmeler!..

*Diğer Helsinki Yazıları*