#GELECEKTURİZMDE İLE LİKYA YOLU’NDA BİR TARİH MOLASI

By | 16 Mayıs 2017

gelecek_turizmde_likya_yolu_hoyran

Geçtiğimiz hafta Gelecek Turizmde’nin daveti ile dolu dolu bir Antalya Demre ziyareti gerçekleştirdik. Ziyaretin amacı Likya Yolu üzerinde yeni başlayan bir proje hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak ve Demre – Hoyran Kapaklı civarında henüz çok bilinmeyen yeni turizm hazinelerimizi keşfetmekti.. Hem çok güzel bir sosyal sorumluluk projesinin duyurulmasına destek vermek hem de çok uzun zamandır gitmediğim yerlerle özlem gidermek işin içinde olunca hemen ben de ekibe katılıp bölgede onlarla birlikte 2 güzel gün geçirdim. Bu yazıda o geziden fotoğraflar, küçük notlar,  2 günün kısa özetini bulacaksınız..

öncelikle…

Gelecek Turizm’de Nedir?

Gelecek Turizmde, Türkiye’nin turizm potansiyelini ortaya çıkararak sürdürülebilir turizm projeleri ile yerel kalkınmaya destek olmak amacıyla yola çıkan ve bugünlerde 10. yılına giren bir sosyal sorumluluk projesi. Kesinlikle kar amacı gütmüyor; her yıl seçtiği 3 farklı turizm projesini 1 yıl boyunca tam kapasiteyle destekliyor; proje başarıya ulaştıktan sonra da denetçi ve destekçi olarak daima bölge halkının yanında yer alıyor. Burada kastedilen destek sadece maddi değil; proje için fon desteğinin yanısıra planlama, bölge halkının projeye uygun olarak eğitilmesi, teknik destek, iletişim gibi konularda da büyük sorumluluk alarak projenin başarılı ve kalıcı olması için önemli rol üstleniyor..

Bugüne kadar Mardin’den  Seferihisar’a, Urfa’dan Safranbolu’ya pek çok bölgede turizm projelerini destekleyen oluşum bu yıl İzmir Foça, Denizli Buldan ve Antalya Demre’de üç yeni projeye destek verecek. Bizim bu ziyaret ile mercek tuttuğumuz ise bunlar arasından Antalya Demre’deki “Likya Yolu’nda Bir Tarih Molası” projesi.

gelecekturizmde_demre

Likya Yolu’nda Bir Tarih Molası Projesi’ne dair..

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası Likya Yolu. Her yıl çok sayıda turist tarafından tercih ediliyor. Ancak bu yolu yürümek sanıldığı kadar kolay değil. Bölgede varolan turizm potansiyelinden yola çıkarak geliştirilen proje kapsamında yürüyüşçülerin başta su, yemek ve konaklama olmak üzere ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgede sürdürülebilir turizm adına farkındalık yaratmak hedefleniyor.   Üç farklı Likya Yolu yürüyüş rotası Demre’nin Hoyran ve Kapaklı köylerinde birleşecek; yürüyüşçülerin dinlenip alternatif rota seçebilecekleri bir merkez haline dönüşecek. Ancak bunu yaparken bölgenin otantik  dokusu tamamen korunacak ve bölge halkı turizm konusunda bilinçlendirilip eğitilecek. Hazırlıkları süren bilgi danışma merkezi, ev pansiyonculuğu konusunda eğitim ve mola için köy kahvesi bu anlamda proje kapsamında.. Daha da mühimi zaten çok zengin bir kültür hazinesine sahip Likya Yolu yeni eklenen rotalar ile daha da zenginleşiyor..

hoyran_demre_gundogumu_gelecek_turizmde

Gelecek Turizmde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes işbirliğinde 10 yıldır yürütülüyor. “Likya Yolunda Bir Tarih Molası” projesini de başvuru sahibi Kültür Rotaları Derneği, Demre Belediyesi, Demre Kaymakamlığı, Kapaklı Köyü Muhtarlığı’nın yanısıra yine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ortak olarak sürdürüyor.

gelecekturizmde_hoyran

Likya Yolu ve Hoyran Antik Kenti

Antalya ve Fethiye körfezleri arasındaki, antik çağlardaki adı Likya olan bölgede bulunan şu  andaki uzunluğu 535 km.yi bulan Likya Yolu, Anadolu’nun tarihi ve doğal zenginlik bakımından en ilginç bölgelerinden biri. 20 civarında Likya antik kenti üzerinden geçen yolun tamamını yürümek için bir aydan fazla zaman gerekiyor.

Zaman zaman tarihi ve kültürel zenginliği, zaman zaman doğa zenginliği ve müthiş manzaraları ile yürüyüşçülere eşsiz bir deneyim yaşatan Likya Yolu’nu yürümek için en uygun aylar Nisan-Mayıs arası ve Eylül-Kasım arası..

likya_yolu_yuruyusu_hoyran

Likya Yolu’na bu yeni proje ile 3 yeni rota daha ekleniyor ve yol biraz daha uzarken antik Likya kentlerinden Hoyran Antik Kenti de rotaya dahil oluyor. Likya yolunu bir turist olarak Türkiye’ye gelen ve sonra buraya yerleşen ingiliz Kate Clow bulmuş ve biz de ne şanslıyız ki Hoyran rotasında kendisi ile bir yürüyüş gerçekleştiriryoruz.

likya_yolu_hoyran_antik_kenti_demra_gelecekturizmde

Hoyran Rotası üzerinde pek çok antik yapı ve Likya mezarı var. Ancak gezinin hepimizi en çok heyecanlandıran bölümü “cennetin kapısı” denilen noktadan geçtikten sora karşılaştığımız müthiş manzara..

hoyran_likya_yolu_manzarasi_gelecek_turizmde

Likya Yolu’nun en yüksek noktalarından biri artık buradan geçeceği için neredeyse tüm kıyı şeridine hakim müthiş bir manzara sunacak yürüyüşçülere..

Bu yürüyüşün ardından Kapaklı köyüne inip hem köyevi ziyareti yapıp hem de bilgi aldık proje ile ilgili..

gelecekturizmde_likya_yolunda_bir_tarih_molasi

Kapaklı tam olarak üç yolun kesiştiği nokta. Dolayısı ile nereden gidilecek kararına bu noktadaki bilgi merkezinde dinlenerek karar verilebilecek. Yine bu köyde ev pansiyonculuğu geliştirilecek..

gelecekturizmde_kapakli_koyu

Burada yaptığımız köyevi ziyareti gelecekteki yürüyüşçülerin karşılaşacakları manzara ve misafirperverliğe referans niteliğindeydi.. İnanılmaz lezzeti gözlemeler eşliğinde çaylarımızı içtik, keçiboynuzu pekmezinden yapılma sıcak içeceği denedik, onlarla sohbet ettik..

kapakli_koyu_demre_likya_yolu_gelecek_turizimde

En unutulmaz detaylardan biri masadaki çiçekler..Buyur edildiğimiz çardak altındaki masada kır çiçekleri bekliyordu bizi.. Hayatımda ilk kez bir vazonun içinde çiçeklerin yanısıra adaçayı görüyorum. Fotoğrafta çok farkedilmiyor ama oradalar ve buram buram kokuyorlar.. Bu incelikten çok etkilendim.. tabi kekik bol, adaçayı bol.. Sonra çay geldi; aynen fotoğraftaki gibi servis edilerek.. Altında tabaksız ama yanında kocaman gülücük ve sevgi ile..

Bundan sonra hem doğa hem de tarih zenginliği ile dolu muhteşem Likya Yolu’nda yürüyenlerin de tıpkı bizim gibi bu köye uğrayıp bu keyfi, bu samimiyeti yaşayabileceklerini düşündükçe seviniyorum..

 

Nerede Kaldık?

Köyler, antik yollar, uzun yürüyüşler deyince aklımda hiç olmayan bir konaklama manzarası ile karşılaşmak, bunu de detaylı anlatılmaya değer kılıyor.

hoyran_wedre_gelecekturizmde_konaklama

Hoyran köyünde, tüm manzaraya tepeden hakim Hoyran Wedre Köy Evleri’ndeyiz. Burası köy hayatının tam ortasında bir vaha gibi.. Ama çok ilginç, dışarıdan ya da tekne ile geçerken karşıdan hiç görünmüyor bile!. Bir tane orijinal köy evinin yanına tamamen aynı görünen röprodüksiyonları eklenerek çok keyifli bir tesis oluşturulmuş. Evlerin içleri eski eşyalar, elde işlenmiş perdeler ve gerçek eski tip yorganlar kullanılarak tam dokuya uygun döşenmiş.. Yemekler yine son derece bölgeye uygun, ekolojik ve keyifli.. İnsan burada her detayı seviyor..

hoyran_wedre_konaklama

Çok hoşuma giden şöyle tatlı bir hikayeleri var; Süleyman Bey ve Canan Hanım yıllarca kurumsal firmalarda çalışıp yurtdışında yaşadıktan sonra radikal bir kararla doğaya dönmeyi ve sakin bir hayata geçmeyi seçmişler ve buraya gelip bu tesisi kurmuşlar. Süleyman Bey başta eşi Canan Hanım’a “Hayatım çok güzel bir hayatımız olacak, 6 ay çalışıp 6 ay yurtdışına seyahat edeceğiz demiş.. Kendilerini turizm sektörüne böylece kaptırmışlar.. İlk yılın sonunda Canan hanım bakmış seyahat falan yok, “hani yurtdışı?” demiş.. “Haklısın, yarın hazırlan gidiyoruz demiş Süleyman Bey!”  Ve eşini kaptığı gibi feribotla karşı adaya Meis’e götürmüş “yurtdışı” niyetine!.. Öyle ya, o da yurtdışı.. Canan Hanım bu kez “ben Barselona’yı görmek istiyorum” diye isyan etmiş. Süleyman Bey Woody Allen’ın Vicky Cristina Barcelona filminin DVDsini kaptığı gibi gelmiş!. Anlayacağınız turizm ve buraların büyüsüne kendilerini kaptırmışlar; şikayetleri de yok; bunları gülerek sevgi ile anlatıyorlar burada olmayı sevdiklerini anlatabilmek için..

gelecekturizmde_hoyran_wedre

Ben direkt “misafirleriniz kim, buraya kimler gelir..” diye sordum; hatta “kitap yazılır burada” diye de ekledim.. Aynen öyle oluyormuş.. Yazarlar, senaristler, Likya Yolu’nda yürümek için yurtdışından gelenler, kafayı sıfırlamak isteyenler..

wdre_hoyran_konaklama_gelecekturizmde

Sabah 6.30’da kalkıp gündoğumunu izlediğim ve köyde yürüyüş yaptığım için emin oldum ben de.. Herşeyden arınmak için bir iki günlüğüne buraya gelinir..

wedre_hoyran_konaklama_likya_yolu

 

Kekova Tekne Turu

Demre’ye bağlı olduğu nedense pek bilinmeyen Üçağız mevkinden Kaleköy ve Kekova Antik kenti kapsayan bir tekne gezintisi de programımızın bir paçasıydı. Bence bu civarın en keyifli köşelerinden biri…

gelecekturizmde_demre_likya_yolu_batik_sehir

Yıllardır gelmemiştim.. Çok keyif aldım gezinin bu kısmından da.. Bölgeye adını veren Kekova adası , Kaleköy’ün önünde uzanıyor.. Kazı yapılmadığı için tarihi net bilinmeyen adanın her tarafı kalıntılarla dolu. Denize batmış dükkânlar ve  batık şehrin su içindeki kalıntıları görülüyor. Bir zamanlar karşı kıyı ile bitişikken büyük depremler ile suyun altında kalmış..

ucagiz_kekova_batik_sehir_gelecek_turizmde

Kıyıyı takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğü ve merdivenlerin denize indiği görülüyor. Ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını ve limanı da görebiliyoruz.. Suyun rengi burada muhteşem ama girmek yasak, sadece tekneden bakabiliyoruz..

kekova_batık_kent_kalekoy_demre

Hemen karşısında uzanan şirin mi şirin Kaleköy’de ise suyun içinde bile kaya mezarları görmek mümkün..

kekova_simena_kaleköy_gelecekturizmdeKaleköy bu civarda yapılacak tekne turlarının en güzel öğle yemeği mola noktasıdır ama biz yemeğimizi de teknede, güzel bir koya demirleyerek aldık..Ve gezimizi Akdeniz’in en güzel mavi yeşil tonlarına hayran noktaladık..

Kesinlikle yetmedi ama buralara yeniden gelmenin gerekliliğini hatırlattı..Özellikle bu projenin tamamlanmasından itibaren hep hayal ettiğim ama zorlukları yüzünden yürümek için cesaret toplayamadığım Likya Yolu için hayaller kurdurmaya bile başlattı!..

kekova_tekne_turu

 

Son olarak..

Her seyahat insana birşeyler öğretir ya da bir şeyin altını çizer.. Daha yola çıktığımız ilk dakikalarda elime aldığım Gelecek Turizmde broşüründe okuduğum şu satırlar gördüğüm tüm güzel manzaralar ve yürüyüş deneyiminden bile daha etkili oldu benim için..

Sorumlu Turist Kimdir?

* SORUMLU TURİST ÇEVRE DOSTU ULAŞIMI TERCİH EDER Çünkü kendisi yol alırken doğanın yok olmasına izin vermez.
* SORUMLU TURİST İHTIYACINI YEREL ÜRÜN VE HİZMETLERDEN KARŞILAR , YEREL EKONOMİYE DESTEK OLUR Çünkü yerel işletmeleri desteklemenin, çıkarla değil yaşamla, paylaşmayla olduğunu bilir.
* SORUMLU TURİST ÇEVRESİNİ BİLİNÇLENDİRİR Çünkü herkesin, gökyüzünü ve toprağın sıcaklığını kendisinin deneyimlediği gibi deneyimlemesini ister.
* SORUMLU TURİST DOĞAL VE YÖRESEL YEMEKLERİ TERCİH EDER Çünkü gezdiği yeri tanımanın ve yerel üretimi desteklemenin en iyi yollarından birinin bu olduğunu bilir.
* SORUMLU TURİST DOĞAYI KORUR Çünkü doğadan yalnızca koruduğu kadarını alabileceğini bilir.
* SORUMLU TURİST ENERJİ KAYNAKLARINI VERİMLİ KULLANIMINA DİKKAT EDER Çünkü tükettiği gereksiz enerjinin, enerji kaynaklarını olumsuz etkilediğini bilir.
* SORUMLU TURİST KÜLTÜREL VARLIKLARA İNSANLARA VE GELENEKLERE SAYGILIDIR Çünkü bozulmanın, hor görmekle başladığını bilir.
* SORUMLU TURİST YÖRE HALKININ BEKLENTİ VE DEĞER YARGILARINA SAYGILI OLUR çünkü gittiği yerde ev sahibi değil, misafir olduğunu bilir.
* SORUMLU TURİST GEREKSIZ ATIK ÜRETMEZ Çünkü eviniz dışında kalan her yeri dev bir çöp kutusu olarak görmez.

Bizler de sorumlu turistler olalım.. Çünkü bu bilinç ile gezersek bu ülkede daha görecek çok yer, keşfedecek çok şey var..

hoyran_demre_gelecekturizmde