FORNASETTI VE TRIENNALE MÜZESİ

By | 6 Ocak 2014

fornasetti_triennale_design_museum_milano_notlari

 

Milano’da hepsi birbirinden keyifli müzeler arasında modern sanat ve tasarım adına bir vazgeçilmez Triennale Tasarım Müzesi.  Her zaman çok farklı, çok keyifli, ilginç sergiler düzenliyor.  Geçen yıl KAMA – Seks ve Tasarım konulu enteresan ve oldukça da komik bir sergiye denk gelmiştim; bu yıl da Fornasetti’yi yakaladım..

Milanolu tasarımcı, iç mimar, ressam, gravürcü kısaca dört dörtlük sanatçı Piero Fornasetti’nin doğumunun yüzüncü yılı anısına düzenlenen sergi 13 Kasım – 9 Şubat arasında ziyarete açık..

Sanatçının gravürleri, tasarladığı ürünlerden örnekler, iç dekorasyon ve desen çalışmaları enfes düzenlemelerle müzede yer almış. İlham kaynağı olan ve özellikle porselen tabaklar üzerindeki yüzü ile hatırlayacağımız opera sanatçısı Lina Cavalieri’nin binbir yüzü de yine sergi kapsamında duvarlarda.

Unutmadan, sergi kapsamında Fornasetti’nin Lina Cavalieri desenli porselenleri müzenin dükkanında. Fornasetti tasarımlarını sevenler için bir de hatırlatma: Corso Matteotti’deki  Fornasetti ürünleri satılan dükkanda daimi olarak ve sayısız alternatifle  sanatçının tasarımlarına ulaşılabilir.

Bu aralar Milano’ya yolu düşecek tasarım tutkunlarına zaten bu sergiyi şiddetle öneriyorum ama gitme imkanı olmayanlar için de bu yazının sonuna bir foto galeri ekliyorum.

Ancak şu ara olmasa bile Triennale Design Museum’u Milano rotasına eklemeyi mutlaka öneriyorum. Çünkü bu müzenin süreli sergileri kadar kendi grafik koleksiyonu, müze dükkanı, bina tasarımı ve de kafesi de görmeğe değer.  En meşhur bölümlerinden biri de mimari harikası ‘The Bridge’..

Kafesi zaten gün boyu hem ziyaretçiler hem de tasarım öğrencileri, tasarım tutkunları için bir uğrak noktası. Öğle büfesinden yemek ya da bir fincan kahveye uğranmalı ve kafeye özel sergi de dikkatten kaçmamalı.. Evet, dopdolu müze Triennale’de kafede bile bir sergi var.

Bu kez denk geldiğim Alessandro Mendini tasarımı bir vazoya 50’nin üzerinde tasarımcı tarafından yapılan ‘self’ yorumlamaların olduğu Immagini D’io idi.. Elbette yine çok renkli, farklı ve görülesi.. Immagini D’io’yu görmek için 19 Ocak son gün.. Eklediğim foto-galeride bu sergiden de birkaç parça var..

Triennale di Milano ( viale Alemagna, 6)  Cadorna Metro istasyonundan yürümek ya da 61 no.lu otobüs ile kapısında inmek suretiyle ulaşılabilir.

Salı_pazar arası 10:30 – 20:30 arası Perşembe günleri de 23:00’e kadar açık.  Bilet fiyatları tek sergi an itibarı ile 8€ kombine 10€ olarak belirlenmiş..

Bu bilgileri verdiğime göre haydi buyrun sergilere..

 

One thought on “FORNASETTI VE TRIENNALE MÜZESİ

  1. Pingback: A’DAN Z’YE MİLANO SÖZLÜĞÜ | Gezici Günlük

Comments are closed.