EVDE KIYAK KAHVALTI

By | 12 Aralık 2015

avokadolu_yumurta

Geç kalktığımız haftasonu sabahlarında standarttan biraz daha uzak kahvaltıları seviyorum. Özellikle içeriğinde avokado ve yumurta olan kahvaltılara bayılıyorum. Yeni nesil gastropub’larda sıkça rastladığımız bu ikiliyi evde de hazırlamak mümkün aslında.
Ben bu sabah çay demlenirken olgun bir avokadoyu soyup küp küp doğradım. İçine çekilmiş deniz tuzu, çekilmiş karabiber, sızma zeytinyağı ve çeyrek portakalın suyunu ekledim ve iyice karıştırdım.Burada önemli olan avokadonun yeterli olgunlukta olması ve kullanılan zeytinyağının lezzeti. Ben bir süredir hem üretim kalitesine güvendiğim hem de kendini hissettiren tadına bayıldığım Pina‘nın zeytinyağlarını kullanıyorum mesela. Carrefour ve Macro’da rastlarsanız özellikle onu tavsiye ederim.. Avokadolar hazırlandıktan sonra koca dilimli ekmekleri tost makinesinde kızarttım. Krep tavamın dört ayrı köşesine dört yumurta kırıp fazla yayılıp dağılmamasına dikkat ederek pişirdim.Üzerine uygun bir kapak kapatarak kendi buharı ile üstten de pişmesini sağladım.
Üç aşama da hazır olduğunda ekmeğin üzerine önce avokadoyu sonra da dikkatlice 2’şer yumurtayı yerleştirip yeşillikle süsledim. Üzerine tekrar taze karabiber çektikten sonra ta-taaam! Yemeğe hazır!. Bu doyurucu tabağın ardından tatlı bir kapanış için de son keşfim Su Kabağı Reçeli!.  O süs olarak bildiğimiz su kabaklarının içini rendeleyip damla sakızı ve çam fıstığı katarak reçel yapmışlar. Geçtiğimiz günlerde Coffee Department’ta rastladım ve son kavanozu ben kaptım!. Yani gelecek yaza kadar orada yok ama olur da biryerlerde denk gelirseniz kaçırmayıp mutlaka alın ve tadın!.
Küçük numaralarla evde de güzel kahvaltı yapmak mümkün..isteyelim, deneyelim yeter!..