ESKİ GÜZELDİR

By | 10 Şubat 2014

eski_güzeldir_tozlu_raflar_naftalin_balat_ikinci_el

 

Eski eşyalar arasında kendini kaybetmeyene henüz rastlamadım. Bu durumunun henüz farkında olmayan birini bile koy bir bit pazarının ortasına sonra kendini nasıl kaybettiğini uzaktan izle.. Hangi tuhaf eşya kimbilir hangi unutulmuş anıyı canlandırır hiç bilinmez. Keyiflidir eski, güzeldir. ..

Bu fikrime katılanlar için Balat sokaklarından iki adres gelsin:

Naftalin

Yıldırım Caddesi 27 numaradaki naftalin bulunduğu sokağın süsü. İçeride eski valizlerden sahipsiz kalmış en bildik yakın tarih gündelik eşyalara, radyolardan porselen biblolara pek çok ürün var. Kondisyonlarına göre fiyatlandırılmış hatırı sayılır miktarda plağın da alıcısını beklediği dükkanın ortasında yanan soba bile mutluluk sebebi..

naftalin_balat_eskici_dükkani_istanbul_ikinci_el

naftalin_balat_eskici_dükkani_istanbul_ikinci_el_bavul

naftalin_balat_eskici_dükkani_istanbul

naftalin_balat_eskici_dükkani_eksi_pikap

naftalin_balat_eskici_dükkani_istanbul_eski_radyolar

naftalin_balat_eskici_dükkani_istanbul_eski_daktilo

 

Tozlu Raflar

Vodina Caddesi’nin arkasındaki sokaklarda gezerken karşınıza çıkacak. Daha önceki bir ziyaretimde kapalı olduğu için sadece güzel tabelasına bakıp iç geçirmiştim ama bu kez öğreniyorum ki eğer dükkan kapalıysa bilin ki sahibi o sırada müzayedede.. İsmini sonuna kadar hak eden “tozlu” ve çok sevimli bir dükkan. Buralardan geçtikçe uğramakta fayda var, karşınıza neyin çıkacağı hiç belli olmaz. Fiyatlar el yakmıyor..

tozlu_raflar_balat_eskici_ikinci_el_istanbul tozlu_raflar_balat_eskici_eski_cevirmeli_telefon tozlu_raflar_balat_eskici_atbasi

Bu arada, Fener, Balat sokaklarında yürürken yarı açık kapıların ardındaki loş dükkanlarda başka eski eşyaların saklı olabileceğini aklınızın bir köşesinde bulundurun. Vodina Caddesi’nin arka sokaklarında isimsiz ama belli eşya türlerinde uzmanlaşmış ilginç dükkanlar var.

Hızını alamayanlara boş bir pazar gününde  Dolapdere ve Feriköy’de kurulan bit pazarlarını; Horhor’daki antikacılar çarşısını öneririm..