ELGİZ BENİ AFFET!..

By | 7 Temmuz 2014

elgiz_cagdas_sanat_muzesi_maslak_teras_sergileri_2014

Son bir haftadır sizlerle bir müze hakkında paylaşmak istediğim şeyler var. Ancak nasıl anlatacağıma bir türlü karar veremediğim için yazı biraz gecikti. Karar veremedim; çünkü bu yazının herhangi bir mekan tanıtımı gibi algılanıp, okunduktan sonra unutulmasını istemiyorum; biraz abartılı olacak ama yazıyı okuyan herkesin -eğer daha önce gitmemişse- yazı biter bitmez yerinden kalkıp bu müzeye gitmesini ve ne kadar haklı olduğumu görmesini istiyorum. Aslında iyi bir yazı için daha düşünmeliydim ama benim kadar zaman kaybetmenizi istemediğim için müzeyi  hemen ve “kendi yanlışımdan başlayarak” anlatmaya karar veriyorum:

Çok uzun zamandır -bir şekilde- Elgiz Müzesi’nin sergi duyuruları e-posta kutuma düşüyor. Çoğunu okuyor ama nedense pek dikkate almıyorum. Bazıları ilgimi çekiyor ama “yolu bana ters, bu ara yoğunum, yarın zaten seyahate çıkıyorum” diye saçma sapan nedenlerle eliyor, bir kısmını da hiç okumuyorum. Aferin bana!..

O kadar bilgilendirme ile dikkate almadığım müzeyi bir dergide gördüğüm üç satırlık bir yazı ve son sergilerinden bir fotoğrafla sanki ilk kez o anda keşfediyorum.. Teras Sergilerinden etkileyici bir karenin kullanıldığı haberi görür görmez bu müzeye hemen gitmeye karar veriyorum. Hemen not alıp birkaç gün içinde de ziyaretimi gerçekleştiriyorum.

Daha binanın girişinde heykeller karşılıyor beni. Kafamdaki plan, bir an önce müzenin terasındaki alanda sergilenen heykelleri görmek ama içeri girince bu planım biraz erteleniyor. Çünkü ummadığım birşey ile karşılaşıyorum: Elgiz Müzesi’nin harika sanat koleksiyonu. Hiç ummadığım, burada varolduklarından haberdar bile olmadığım Türkiye ve dünyadan onlarca önemli ismin resim, fotoğraf, heykel, yerleştirme, video.. eseri. Ömer Uluç, Tracey Emin, Fahrelnisa Zeid, David LaChapelle, Andy Warhol gibi isimleri ve eserlerini görünce isimleri tekrar tekrar okuyor, gördüklerimden emin olmak istiyorum. Tüm bunların üzerine bir köşeyi dönünce karşıma çıkan; işlerini Berlin, Düsseldorf gibi şehirlerde önemli  sanat alanlarında gördüğüm ve çok beğendiğim Stephan Balkenhol’ün heykellerinden “Büyük Adam”ı görünce şaşkınlığım hayranlığa dönüşüyor ama kendime olan kızgınlığım da giderek artıyor. Nasıl daha önce gelmem buraya? Nasıl atlarım bunu, nasıl?..

İç alandaki eserlerden kopmam zaman alıyor; asıl geliş nedenim olan terastaki sergi yukarıda beni bekliyor.. Nasılsa bundan sonra bu müze hep olacak İstanbul listemde, yine gelir, yine gezerim; hem eserler yer değiştiriyor; kiminin “şekli bile değişiyormuş!” diyerek asansöre binip terasa yöneliyorum.

Teras Sergileri 2014

Keşke birisi asansöden terası ilk gördüğüm anı bir kamerayla kaydedebilseydi; bu kadar etkileyici, filmatik bir an mutlaka kaydedilmeliydi.. ama yalnızdım. 1500 metrekarelik bir açık alana yerleştirilen etkileyici heykeller ve etrafta onları çevreleyen yüksek maslak plazaları ile “yapayalnızdık”. Her zaman müzeler ve sergi alanlarında eserler kadar onların sergileniş biçimlerinin de önemli olduğunu düşünmüşümdür; farklı kurgular izleyiciyi her zaman etkiler. Bu anlamda birçok güzel örnek gördüm bugüne dek ama burada çok farklı, çok etkileyici, tuhaf birşey var. Mekan eserler ile başrolü paylaşıyor.. Bundan sonrasında terasta sergi ile başbaşayım ve hatta bu aşırı etkilenmiş ruh halim ile belki de onun bir parçasıyım.

elgiz_cagdas_sanat_muzesi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Teras Sergileri’nde 40 yaşın altındaki 32 sanatçının ürettiği eserler yer alıyor. İlginç olan, onların burada bu alanda arka fonlarındaki gökyüzü, gökyüzünü delen binalar ve bina yüzeyinde yarattıkları yansımalar ile bir bütün olmaları. Tek tek incelendiğinde hepsi birbirinden başarılı, anlamlı 32 eser. Ancak izleyici için her zaman bir ya da birkaç eser ön plana çıkar. Uğur Hasekin – Zaman; Şenay Ulusoy – Pratyahara; Orkide Akkoç Sabit – Honey Bunny; Meliha Sözeri – Şeffaf Demokrasi ve bir de buraya gelmemde etkisi olan fotoğrafını gördüğüm Kutlu Alican Düzel – Monadlar adlı eserler benim için öne çıkanlar oluyor..

Saate, hava durumuna, gökyüzündeki bulut miktarına göre an be an farklı duygular hissettireceğini düşündüğüm sergiye bir kaç kez daha uğrayıp farklı tatlar yakalamak var aklımda. Nasılsa zamanım var; müzeyi geç keşfettim ama 17 Haziran’da başlayan bu sergi 23 Ağustos’a dek sürecek. Mutlaka yine gelmeliyim..

proje4l_elgiz_museum_teras_sergileri2014

Son olarak aşağı inip müze alanında tekrar bir tur atıyor, bu geç keşfimin iyice tadını çıkarmaya çalışıyorum; asma kattan aşağı, “Büyük Adam”a tekrar bakıyorum. Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi görünümü itibarı ile de standart bir müze anlayışından uzak. Sergi alanını çevreleyen çalışma ofisleri, proje odaları ve açık arşivi ile özgür ve yenilikçi hissettiriyor kendini. Genç sanatçılara ve çağdaş sanat üretimine, tez çalışmalarına daima açık; ziyaretçilerine karşı oldukça konuksever, sıradışı bir müze burası.. Mekana uygun graffiti uygulaması, resitaller, farklı işitsel performanslar ile farklı sanatsal etkinliklerin de düzenlendiğini öğreniyorum ayrıca. Elgiz, benzer örneklerine belki ancak yurdışında bir kaç yerde rastlayabileceğimiz türden bir müze.. Ve bu müze tamamen ücretsiz. Tüm bunlara “çağdaş sanata gerçek anlamda destek” denebilir ancak.  Gerçekten çok etkileniyorum.

Müzeden ayrılırken şehirler ile konuşmasına alıştığınız Gezici Günlük müze ile de konuşuyor elbette..

Elgiz, beni affet!.. Seni çok geç keşfettim ve bu tamamen benim hatam. Ama kendimi affettireceğim. Şimdi gidiyorum ama artık hep geleceğim.. Varlığın için teşekkür ederim..

 

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Meydan Sokak, Beybi Giz Plaza B Blok – Maslak  (Metro: İTÜ Ayazağa durağı – Plazalar yönü)

Ziyaret: Giriş ücretsiz / Çarşamba, Perşembe, Cuma 10:00 – 17:00 ve Cumartesi 10:00 – 16:00 arası. (Müze Pazar ve Pazartesi günleri ziyarete kapalı ve Salı günleri de randevu ile ziyaret edilebiliyor)

Teras Sergileri 2014 : 17 Haziran – 23 Ağustos arası Elgiz Çağdaş Müzesi terasında ücretsiz olarak gezilebilir.

 

Okuyucuya son not: Ben bir hayli zaman kaybettim. İsterim ki aynı hataya siz de düşmeyin. İster Teras Sergilerini bahane edin, ister yukarıda saydığım önemli isimlerin eserlerinden oluşan koleksiyonu; fotoğraf çekmeyi, ya da her neyi isterseniz.. ama mutlaka bir sebeple ilk fırsatta bu güzel müzeyi ziyaret edin..

elgiz_teras_sergileri_honey_bunny

Teras Sergileri 40-_Sol önde Mahmut Aydın_carssafa Bürünmemek_2014