DEKOPASAJ İLE EŞYALARA “YENİ HAYAT”

By | 7 Nisan 2016

deko1Son zamanlarda vaktimi bilgisayar başında bir “bit pazarı”nda geçirir oldum. Hiç yerinden kalkmadan ikinci el eşyalar arasında gezinebildiğin bu pazarı size de anlatmak isterim ama ilk olarak bu merak nereden geldi, hangi ihtiyaçtan doğdu, bunu anlatmam lazım:

 

Al – At ya da Al – Sat

 

İlk evlendiğimizde iki kişilik küçük dünyamıza inat, dev gibi bir ev tutmuştuk. 3+1 eve karınca gibi eşya taşıyıp tepeden tırnağa dayadık; döşedik.. Birkaç yıl sonra satın aldığımız küçük stüdyo dairemize taşınırken çok sevdiğimiz kutu gibi bir evimiz ve onun gibi 3 evi dolduracak kadar çok eşyamız vardı!.. Elbette en vazgeçilmezleri ayırıp geri kalanı “yok pahasına” elden çıkardık.. Hatta büyük kısmını satmaya uğraşmak yerine ihtiyacı olan belki alır ümidi ile çöp konteynerinin yanına bıraktık.. Ne oldular muamma…

 

Şimdi yine iki kişi, epey “iri” bir evde oturuyoruz.. Yani anlayacağınız bu evi de tekrardan doldurmak için epey çaba sarfettik. Tüm bu geçiş dönemlerinde olan değerinin altında eskicilere verilen ya da çöpe atılan eşyalara oldu.

 

Yani sizin anlayacağınız hayatım evi dekore etmek uğruna sürekli bir “al-at” durumunda geçti!.. Oysa al – at yerine al-“sat” olsaydı ne hoş olurdu. Çok uğraşmadan ikinci el eşyalarımızı satabileceğimiz bir platform olsaydı keşke!..  Meğer varmış!.  Tam bu noktada onunla tanışıyoruz.

 

Dekopasaj ile çok kolay!

 

Dekopasaj, web üzerinden kullanılmış eşyalarınızı satabileceğiniz ve kendinize ikinci el eşyalar alabileceğiniz bir platform. Ben de bir arkadaşımın bu sistemden kendine aldığı pufu görünce tanıştım. Sistem aşırı kolay.  Diyelim ki bir dolap satmak istiyorsun. Güzelce fotoğrafını çekip ürün hakkında bilgilerle birlikte ilanı oluşturuyorsun. Mesela üzerinde bir çizik falan varsa bunu da açıklama bölümünde belirtiyorsun. Ürün satıldığında Dekopasaj’ın nakliye ekibi gelip kapından teslim alıyor. İstersen kendin de nakliyeye verebilirsin ama amacımız zaten çok uğraşmadan satmak ya, o yüzden Dekopasaj’ın bu yükü üzerimizden alması bence harika!. Sonra ürün müşteriye teslim ediliyor ve herhangi bir sorun yaşanmazsa 48 saat sonra Dekopasaj havuzundaki ödemen hesabına aktarılıyor.  Kolay değil mi?

 

Birşey almak için de sitedeki renkli eşyalar arasında gezinip gözüne kestirdiğin ürünü sepete atıyorsun. Senini için bir nakliye randevusu oluşturuluyor; eğer o tarih sana uygun değilse bunu da dekopasaj ile beraberce yeniden planlayabiliyorsunuz.. Ürün yola çıkana kadar da hala vazgeçme hakkın var. Ürün teslim edildikten sonra alırken açıklamalarda belirtilmemiş bir kusur görür ve bundan rahatsız olursan dekopasaj ile iletişime geçip 48 saat içinde iade hakkın var. Sistem her iki tarafı da koruyan ve ikinci el eşya alıp satmayı kolay ve keyifli hale getiren bir yapıda..  Eğer ilginizi çekerse www.dekopasaj.com adresinde bir gezinti yapın derim. Çünkü ben böyle bir keşif gezintisinde son zamanlarda çok beğenilen o tatlı çalışma masamı buldum ve ondan sonra da buradan kopamadım!..

 

Ya sonra? Evde ne zamandır gözüme batan halıdan kurtuldum bile!. Şimdi planda kurtulmak istediğim bir berger, bir de tekli koltuk var. Hepsini birden satarsam almak istediğim bir dolap var.. Galiba hep istediğim ortamı burada buldum!.

 

“Vintage” Ruhu

 

Eski eşyalara oldum olası meraklıyım. Fırsat buldukça da bit pazarı gezerim. Paris’e ve Berlin’e gidince oradaki dev bit pazarlarında kendimi kaybeder, beğendiğim her sehpayı, dolabı çeke çeke eve getirmek isterim. Tabi bu ancak hayal; oradan buraya nasıl getiriyorsun ama işte o hayal bile güzel.. Onun için bazı eskici dükkanlarının da ürünlerinin bulunduğu Dekopasaj’da zahmetsizce dolanmak ve evimi “eski yeniler” ile renklendirmek yeni hobim!..

Amacı eski eşyalardaki ruhu seven insanları bir araya getirip keyifli bir platform oluşturmak olan Dekopasaj ile bu kültür giderek yaygınlaşacak gibi.. Gelecek günlerde “vintage” tutkusu olan  insanlardan Dekopasaj adını daha çok duyacağımızı düşünüyorum.

Onun için, hadi siz de gelin; alalım, satalım, değiş tokuş yapalım. Çok eğlenceli!.. Ne de olsa “birinin çöpü, diğerinin hazinesi” değil mi?

deko4