CUPPING’DE NELER OLUYOR?

By | 11 Ağustos 2015

petrada_cupping_cuppin_nedir_nasil_yapilir

Bu haftasonu bir kahvesever olarak hayatımın ilk cupping’ine katıldım.

Petra, Gayrettepe’deki merkezinde Pazar günleri bu sezon sunacağı kahveler ile daha yakından tanışabilelim diye ücretsiz cupping’ler organize etmiş. Her Pazar 14:00’te başlıyor. Bu hafta ilki vardı ve ben de oradaydım.

Gayet keyifli ve geliştirici geçen etkinliğin ardından deneyimimi sizlerle de paylaşmak istedim. Daha önce katılmamış olanlar, nedir bu cupping merak edenler için bu ritüeli biraz anlatmak istedim..

3. Dalga kahve dükkanlarının artması ile hayatımıza giren yeni kavram Cupping (kahve tadımı) kahve ve kahve çekirdeklerinin koku, lezzet, içerdiği aromalar ve hissettirdiği çağrışımlar ile ilgili bir etkinlik.

Peki nasıl yapılıyor bu cupping? Kahve profesyonelleri ile kahve-severlerin bir araya toplandığı etkinlikler tüm dünyada aynı standartta yapılıyor. Böylece her zaman daha net sonuçlar elde edilebiliyor.

İlk önce o gün tadılacak tüm kahve çekirdeklerinden öğütülenler masaya sıralanıyor. Aynı çekirdek yan yana iki fincana iki kez konuyor. Bunun sebebi araya karışan bozuk bir çekirdek algıda sorun yaratırsa diye ikinci kap ile garantiye almak.

Birinci aşamada çekirdekler kuru olarak koklanıp içerdiği aromalar yakalanmaya çalışılıyor. Gerekirse notlar alınıyor. Aromalar çağrışımlarına göre meyveli, çiçeksi, odunsu, vs. diye ayrılıyor.

Sonraki aşamada her bardağa yeterli miktarda sıcak su eklenip kahvenin dibe çökmesi bekleniyor. Bu aşamada tekrar fincana yaklaşıp dokunmadan, demlenmeyi etkilemeden koklamak serbest..

Üçüncü aşamada işler heyecanlanıyor. Hemen fincanların yanında suyun içinde duran kaşıklardan biri alınıp yüzeyde kremamsı tabakası oluşmaya başlayan kahveye batırılarak karıştırılıyor ve fincana yaklaşarak buradan yükselen kokuları yakalamaya çalışılıyor. Kaşığı kokladıktan sonra kaşık tekrar kenarda bekleyen su dolu kaba gidiyor.Bu aşamalar arasında yine çağrışımlara dair notlar alınıyor.

Son aşama en eğlenceli kısım: Kahve artık demlenmiş, belirli bir ısıya gelmiş ve tüm aromalarını bırakmış.Yani Tadım zamanı!. Yine suyun içinden alınan temiz bir kaşık ve bir elde de boş bir kap. Bir kaşık kahve alınıp çok sert bir şekilde güçlü bir höpürdetme ile tadılıyor. Buradaki amaç tadı en iyi şekilde almak. Bunun da yolu bu sesli yudumdan geliyor. Hiç çekinmeden, bilindik görgü kurallarını kahve aşkına rafa kaldırıp bunu yaptıktan sonra tatılan yudum yutuluyor ya da eldeki yedek kaba tükürülüyor. Profesyoneller çok sayıda tadım yaptıkları için tükürmeyi tercih ediyor ancak tattığınız yudumları içmek kesinlikle sorun değil.

Tadım kısmı tekrar tekrar uygulanıp denenen çekirdekler hakkında kesin kanaatlere ulaşılıyor.

İlk denemelerde çok farkedilemese de cuppinglere katılarak algılamamızın geliştiği koku ve tat hafızamıza daha çok veri eklendiği söyleniyor.

Ben ilk denemede belki çok doğru analizler yapamamış olabilirim ama yine de birşeyler öğrenmek bu deneyimi yaşamak hoşuma gitti. Arada başka yerlerde de benzer tadımlara katılıp kendimi geliştirmeye niyetliyim. Her kahvesevere tadım deneyimini tavsiye ederim.