COFFEEBREAK @ COFFEETOPIA

By | 4 Temmuz 2014

 

coffeebreaks_coffeetopia_eminonu_kahve

Bana önerilen Coffeetopia’yı yapılacaklar listemde fazla bekletmeden hemen test ettim. Bunun birinci nedeni önerinin kahve konusunda fikrine güvenilen kahvesever bir dosttan gelmesi. Bir diğer nedeni de bir kahve tutkunu olarak uzun zamandır Kahve Fabrikası ve Şerif Başaran’ın izini sürüyor olmam!.. Zira bu isim kahve konusu ile yeterince ilgili her kim ile konuşsam karşıma “duayen” olarak çıkan en önemli isim oluyor.. Birçok barista onunla çalışmış, eğitiminden geçmiş, iş hayatında yolları ayrılsa bile Şerif Başaran’a karşı hürmetini kaybetmemiş..  İşte Coffeetopia’nın ardında bu güçlü isim de olunca hemen denemek için fırsat yaratıyorum..

Elimde adres falan yok, bir yerlerde Nimet Abla piyango bayiinin karşısı diye duymuşum.. doğru; biraz çaprazında hemen buluyorum.. deniyorum..

Toplam üç çeşit kahve deniyorum Coffeetopia’da.. V60, Cold Brew ve bir de daha önce hiç denemediğim Coffee-shot..

Kıpkırmızı albenili fincanlarda sunulan V60’da demlenen Honduras ve  ayaklı kadehte buzlu Cold Brew gayet tadında; Coffee-shot denen kahveyi ise ilk kez deniyorum. Henüz bu demleme tarzının başka yerlerde uygulandığını sanmıyorum; iki ayrı aşamada demlenen kahvenin rengi bulanık ve tadı yoğun.. Sert, kendini hissettiren karakterli kahveleri sevenlerin vazgeçilmezi olabilir. Ama hafif ve sütlü kahveleri sevenler bence denemesinler; çarpabilir!..

Oldukça yoğun turist ilgisi ile de karşılaşan mekanın sanırım benim için daha keyifli zamanları kış aylarında başlayacak. Üst katlarının da açılması ile ortak masada pencereye hakim, kavurma makinasına yakın sandalyeye oturup bilgisayarımı da tepeden sarkan prize taktım mı birkaç saati burada geçiririm gibi geliyor..

Eminönü civarında vereceğiniz bir kahve molası için sizin de aklınızda bulunsun..

wpid-ımg_20140703_220414.jpg.jpeg
image
image
image