CEZAYİR’DE ÖĞLE BULUŞMASI

By | 8 Şubat 2016

cezayir_restoran_beyoglu_bistronomi_menu

Bu Cumartesi epey kalabalık bir ekip Cezayir Private Room’da buluşup yeni Bistronomi menüsünü denedik.
1900’leri başında İtalyan İşçi Cemiyeti üyelerinin çocukları için okul olarak inşa edilen bu binaya zaten oldum olası bayılırım. Zarif merdivenleri, zemin çinileri, yüksek tavanları ve o huzurlu bahçesi ile çok sevdiğimiz mekana böyle bir vesile ile çok sevdiğimiz dostlarla toplanmak ve keyifli bir Cumartesi geçirmek de harika oldu.
Cezayir’in özellikle küçük davetler için tahsis ettiği bir “Private Room”u var. Bizim öğle yemeğimiz de bu özel salonda gerçekleşti. Ortadaki uzun masaya kurulduk, önce Şef Fırat Yanardağ’dan menüyü dinledik sonra da yeni menüden örnekler tattık. Bistronomi son dönemde popüler olan, Bistro ile Gastronomi kelimelerinin birleşiminden türeyen bir akım. Rahat bir dekorasyonda kaliteli yiyeceklerin sunulmasını; Fransız mutfağının incelikleri ile dünya mutfağından örneklerin buluşmasını temsil ediyor.
Buradan yola çıkarak hazırlanan menüden önce Steak Tartar, Keçi Roll, Ördek Empanada, Yufkalı Karides gibi başlangıçlar ile şarküteri ve peynir tabakları tattık. Başlangıç ve mezelerde Rakı Tepsisi adlı küçük meze sunumunu çok sevimli buldum. Bunun dışında Ördek Empanada ve Steak Tartar beğendiğim başlangıçlardı..cezayir_bistronomi_private_room
Ardından salataları, sonra da ana yemekleri denedik.. Osso Buco, Deniz Mahsullu Paella, Limonlu Minekop Buğulama, Cezayir Şiş Kebap, Cezayir Burger, İncikli Safranlı Risotto ve Cezayir Çıtır Mantı.. Bakalım Milano’daki kadar güzel mi diye şüphe ile tattığım Osso Buca daha farklı ama oldukça başarılı bir yorumdu. İncikli Safranlı Risotto ise beni tadı ile mutlu eden bir diğer ana yemek.. Sanırım bu iki tabak, et sevenleri memnun edecektir.
Finaldeki tatlılar ise gerçekten işin şaşırtıcı kısmı idi. Profiterol’ü sadece tatmayı düşünmüştüm ama sosu çok lezzetli olunca tabağı bitirdim!. Damla Sakızlı Kadayıflı Cezayir Muhallebisi de ayrı güzeldi ama insan üst üste iki tabak tatlı yiyemiyor ne yazık ki :)

Günün sonunda, bu kadar güzel dokuda bir binada, özenle hazırlanmış bir masa etrafında şen kahkahalar ve keyifli sohbet için güzel insanlarla toplanmak güzel şey.. Sık sık yapmak lazım..

 

cezayir_ogle_yemegi_private_room_bistronomi