CANIM CAMOGLI

By | 28 Nisan 2016

camogli_gezi_notlari_cenova_portofino

Cenova Brindisi tren istasyonundan aldığımız 2.70€’lik bilet ve 30 dakika içinde deniz kıyısından manzaralı tren yolculuğu ile varıyoruz Camogli’ye.. Bindiğimiz tren Regional(yani bölge treni), final durağı da La Spezia Centrale.. Daha Camogli istasyonunda trenden iner inmez sevimli bir yere geldiğimizi hissediyoruz!. Cenava’dan buraya gelen pek çok günübirlikçinin peşinden yürüyüp uygun gördüğümüz bir merdivenli aradan içeri dalarak bir an önce kalabalıktan kopuyoruz. Camoglinin sokakları dar, merdivenli ve güneşli.. Binalar, merdivenler o kadar fotografik ki insan seyretmelere doyamıyor. Ama küçücük bir yer işte, yarım saatte çevrede tam tur atmak mümkün!.

Kıyıya inince yan yana sıraya dizilmiş birçok plaj tesisi var. Renkli plaj şemsiyeleri, çakıl plajlar ve cam gibi bir deniz. Denize doğru bakınca görünen manzara bu.. Denize sırtını dönünce görünen de ayrı güzel; rengarenk şemsiyeli, çamaşırlı, cıvıl cıvıl binalar. Üstelik koyun en sonunda da tüm Camogli fotoğraflarında görünen ikonik kilise.. Yolda durup solun deniz, sağın binalar, karşına da kilisey,i aldın mı işte sana Camogli’den Kartpostal!..

camogli_gezi_notlari_camogli_ne_yapilir

Yol boyu her tatil beldesinin vazgeçilmezi küçük dükkanlar, lokanta ve kafeler var. En çok gözüme takılan Focaccia satan “focacceria”lar. Liguria bölgesinin vazgeçilmezi focaccia ekmekleri üzerinde farklı malzemeli versiyonları ile bu küçük beldede her yanı sarmış; fırınlardan nefis kokular geliyor. Çevrede hem şık ve pahalı hem de samimi ve ekonomik seçenekler sunan güzel lokantalar da var. Ancak biz buradaki vaktimizi manzaralı deniz sefasına ayırmak niyetinde olduğumuzdan önce kıyı boyundaki kafelerden birinde birer kahve içip kendimizi şemsiye renklerinin en çok beğendiğimiz plaj tesisisne atıyoruz!.

camogli_seyahat_notlari_gezilecek_yerler

Uzanmalı değil, oyurmalı şezlong ve şemsiye için iki kişi 15€ ödeyip kabinde mayoları giydiğimiz gibi suyun içindeyiz. Bu güne dek çek güzel yerlerde yüzdüm, çok yeri sevdim ama burada yüzdüğüm andan başka türlü bir keyif aldım.. Su mavi, etraf rengarenk, ileride o bahsettiğim kilise..Aşırı derecede keyifli.. Bu arada kiliseye daha yakın, koy’un tam artasında halka açık, tesis olmayan plaj da var ama orası hem kalabalık hem de günü rahat geçirmek için ihtiyacımız olan konfora sahip değil.. Ama eğer Camogli’de kalıyor olsaydık oradan da gerekli teçhizat ile pekala denize girilebilirdi.. Bir de bu koy’un ötesinde daha çok yazlık evleri olanların sahiplendiği küçük koylar var ki onları da beğendik ama günübirlik bir ziyaret için pek uygun değildiler..

camogli_yeme_icme_gezi_notlari

Plajda çok güzel birkaç saat geçirip acıkınca da aynı tesisin üst kattaki lokantasına çıkıyoruz. Sıcak bir günde iki soğuk bira biraz kalamar kızartma ve patates yetiyor da artıyor.. Ne focaccialarda, ne taze makarna yiyebileceğimiz Pasta Fresca Fiorella ne de manzaralı şık bir yemek yiyebileceğimiz Ostaia da ı Sigu da aklımız kalmıyor.. Ancak gün batımına kadar kalabilseydik yokuşu tırmanıp manzaralı birer kokteyl içeceğimiz Bar dai Muagetti’ye gidememek dahası Portofino’ya doğru yola koyulmak üzere Canım Camogli’den bu kadar çabuk ayrılmak yüreğimizi burkuyor..

camogli_gezi_notlari_cenovadan_camogli_portofino

Camogli ile ilgili hala aklıma geldikçe beni ısıtan bir güneş var içimde..buzdolabımızın üzerinde de o gün o plajdan “bundan magnet yaparım diye cebime attığım çakıltaşı..

Bir gün tekrar birkaç günlük bir yaz kaçamağı için geri dönebilmek ümidi ile..