CADDE, SOKAK, MEYDAN, BERLİN

By | 18 Temmuz 2014

berlinde_bir_sokak_berlin_notlari

Kurfürstendamm / Nam-ı değer Ku’damm. Kilometrelerce uzunlukta alışveriş caddesinde lüks kategorisindekiler de dahil aranan tüm markaların mağazası cadde boyunca yan yana..  Yaz aylarında kafelerin caddeye yayılan masaları ve yoğun kalabalıklar ile Paris bulvarlarını anımsatan cadde, alışveriş odaklı lüks bir şehir turu planlayanlar için aynı zamanda konaklama için de tercih nedeni. Caddeyi kesen sokaklardan, Bleibtreustrasse, Fasanenstrasse ve Kantstrasse de alışveriş rotasına eklenmeli.

Under den Linden/ Ihlamurlar Altında anlamına gelen bu isimle adlandırılan bulvar yaz aylarında gerçekten de mis gibi ıhlamur kokusuyla insanın başını döndürüyor. Brandenburg Kapısından Alexanderplatz’a dek uygun hava koşullarında boydan boya yürünmesi şiddetle önerilir. Zira yol boyu, müzeler, opera binası, üniversite, kafeler, otomobil mağazaları.. vs. ilgi çekici birçok mimari ve turistik detaya sahip bir Berlin olmazsa olmazı. Yürümek istemeyenler 100 ve 200 no.lu otobüsleri joker olarak kullanabilir.

Dresdener Strasse / Kokteyl bar Würgeengel için yolumuzun düştüğü sokak anlıyoruz ki diğer mekanları, galerileri ve küçük dükkanları ile gündüz de ziyaret etmeğe değer. Sokağın köşesindeki bakkaldan bozma lokanta Der Milchladen hem lezzetli tabakları hem de tercih eden kitle bakımından müdavimlik kategorisinden gönlümün sahibi.

Alexanderplatz / Berlin’in Taksim Meydanı’na Alexanderplatz denir. Ulaşım, alışveriş, hediyelik, kule, yemek,.. herşey var burada. Sonra tramvaya atlayıp doğru Hakescher Markt’a.. İç içe avlılardan oluşan Hakescher Höfe ve cıvıl cıvıl kafeleri ile meydan turistlerin gözdesi.

Nikolaiviertel / Hemen Alexanderplatz’ın yanıbaşında şehrin içinde adeta minik bir köy. Eski binaları, Alman mutfağının sunulduğu küçük biraevleri “kneipe”leri ile modern Berlin’den bir anda eski zamanlar geçmek için zaman makinesi. Bitmek bilmeyen Berlin inşaatlarından, metropol havasından sıkılanlar ve “şirin yer” sevenler için joker.

Friedrichstrasse/ Ku’damm’ın alternatifi, bir başka uzun alışveriş caddesi. Bu kez Mitte’yi dikine kesiyor boydan boya.. Galeries Lafayette başta olmak üzere birçok mağaza, Checkpoint Charlie ve gösteri merkezi Friedrichstadtpalast caddenin favorileri olsa da benim kişisel favorim Dussmann mağazası. DR mağazasının Alman versiyonuna denk gelen kitap-müzik mağazası Dussmann,  çok geç saatlere dek açık oluşuyla adeta bir gönülçelen!..

Rosenthaler Platz/ Şehrin küçük ama pek hareketli meydanı Rosenthaler Platz civar sokaklardaki küçük dükkanlar, kafeler ve ilginç adreslere açılan bir kapı gibi. Köşesindeki dönercinin bol malzemeli, bol soslu döneri Berlin’de en sevdiklerimden.  Hazır bu civardayken üzerinde yürünmesi gereken diğer sokakları Gipstrasse, Auguststrasse, Kleine-Hamburger Strasse, Rosenthaler Strasse ve Torstrasse olarak sıralamak isterim.

Simon-Dach-Strasse/ Uzun cadde boyu genç kalabalıkların doldurduğu küçük barlar, sayısız kafe ve lokanta var. Çevre sokaklara da göz atmalı, bir müddet de Boxhagener Platz’da takılmalı; iç avlulardaki özel partilere dahil olmanın bir yolunu bulmalı..

Oranienstrasse/ Kozmopolit Kreuzberg’in en renkli caddelerinden biri. Kebapçı, dönerci, kuruyemişci, tasarım dükkanı, seramik atölyesi, popüler kafe, Türk bakkalı, sıradışı kitap dükkanı, konsept mağaza, bir kalabalık kafe daha, araya bir bar, ikinci el butik,..hepsi birden aynı cadde üzerinde sıralanarak burayı Berlin’in yürümesi en zevkli yerlerinden birine dönüştürüyor.

Mühlenstrasse / Şehrin en popüler sembollerinden açıkhava graffiti müzesi East Side Gallery’nin bulunduğu cadde her Berlin yolcusunun muhakak listesinde. En meşhur graffitiler ile fotoğraf çektirmek adetten..

Neukölln’de / Küçük müdavim mekanlarının dizildiği Weserstrasse, kahve, yemek ve dükkanlar için Pannierstrasse ve Elbestrasse haritada işaretlenecekler listesinde.

P.berg’de/ Prenzlauerberg’in arşınlanacak sokakları Alte Schönhauser Strasse, Kastanienallee, Danzigerstrasse, Prenzlauer Allee, Schönhauser Allee, Oderbergerstrasse ve Kollwitzplatz..

Walther-Schreiber-Platz / Bu meydan herkese lazım olmaz ama alışveriş krizi tutup kendini Primark’a atmak isteyenlere ilaç olur!

Potsdamer Platz / Sony Center Burada. Arkaden AVM burada. Büyük zincir restoranlar burada.

Gendarmenmarkt / Fransız ve Alman katedrallerinin, yılbaşında eğlencenin, yazın dışarı taşan masaları ile şık lokantalrın meskeni, Berlin’in bi nevi Nişantaşı’sı, Etiler’i..  Newton Bar’ın kokteylleri, Lutter & Wegner’in Viyana Şnitzeli, Münih’in Augustiner’i…

devam edecek…