BU YAZIN MEKANI FERİYE

By | 1 Haziran 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sağa bakınca Kız Kulesi’ne dek uzayan bir boğaz manzarası; sola bakınca Boğaziçi Köprüsü ve Ortaköy Camii. Nereden bakarsan bak bu bir İstanbul kartpostalı.

İstanbul’un en iddialı manzaralarından birine sahip Feriye Sarayı’nın birkaç gün önce birkaç arkadaş ile birlikte yenilenen yüzü ve yenilenen menüsünü denedik.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hepimizin başına gelmiştir; bazen bir yere gidersin, manzara on numaradır, dekor on numara.. ama servis ve lezzete gelince ne yazık ki üzer.. Bu kez hiçbir yönden üzmeyen bir lokanta ile karşılaşıp çok keyifli bir akşam geçirince sizlerle de paylaşmak istedim..

Ben öyle gurme falan değilim; hiçbir lokanta ile ilgili boyumu aşan laflar etmek istemem. Ama Feriye ile ilgili şunu açıklıkla söyleyebilirim ki bu kadar iddialı bir mekana yakışır, üzmeyen, hayal kırıklığına uğratmayan, bu keyfi destekleyen bir mönüsü var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mekan yeni dekorasyonu ile adeta deniz ve manzara ile bütünleşmiş. Menüde de  eski menünün vazgeçilmezi klasiklerden birkaçı bırakılmış ama üzerine dünya mutfağından çok ilginç alternatifler eklenmiş. Bir sushi delisi olarak menüde sushi görmek, üstelik lezzetinden de memnun kalmak beni sevindirdi..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bunun dışında da en aklımda kalan tatlar Somon Tartare ve Izgara Enginar oldu..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu keyifli ortamı blogda paylaşsam ne güzel olur diye düşünürken bu güzel akşamdan iki gün sonra Bosphorus Cup partisi burada yapılıp, bu kez parti davetlisi olarak Feriye Palas’a tekrar gelince sizlere kesinlikle anlatmam gerektiğinden de emin oldum. Çünkü bu kez parti ortamında mekanın apayrı bir tadı vardı.  Ve elbette bu kez de parti için sunulan ikramlar ve açıkbüfe ile mutfağın başarısı tescillenmiş oldu..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sanırım bu kadar güzel bir manzara mekanın diğer özellikleri ile buluşunca bu yaz davetler, partiler, düğünler, romantik yemekler, dost buluşmaları gibi her koşulda sık sık adını duyacağımız mekanlardan biri olacak. Ve anlaşılan çift olarak bizim de “Bu akşam güzel bir yerde yiyelim ama acaba nereye gidelim?” sorumuza yaz boyu yanıt olacak.

Son olarak elbette en güzel İstanbul manzaralarından bir kare yine Feriye Palas‘tan..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA