BU ARA GALATA

By | 25 Mayıs 2014

bu_aralar_galatada_yapilacaklar

Latife Kendimizi çekirdeğini kendi kavuran artisan kahvelere öyle kaptırdık ki Türk Kahvesi’nin pabucunu dama atmak üzereyiz. Neyse ki Tünel’den Galata’ya inen sokakta Latife açılmış da Türk kahvesini de  “hipster” kahvesi ortamında içme ihtimali ile bizi ama en çok da turistleri tanıştırmış!.. Özellikle sokağa karşı yanyana dizilmek üzere minderleri pek gözde..

Analog Kültür Kısa bir süre önce İstanbul’un nadide plak dükkanları arasına katılan Analog Kültür beğenimi kazandı. Dj arşivinden eski plaklar üzerindeki küçük notlarla koleksiyonluk bile olabilir ama yeni plak seçkisi de dikkate değer.. Mekan son derece rahat ve alışkanlık yaratmaya elverişli; kedi biraz asabi, aman dikkat!..

Mavra Design Cafe Sadece bu ara değil her zaman uğramayı, kahvaltı yapmayı, kapısının önünde takılmayı sevdiğim Mavra.. Samimi, rahat mahalle kahvemizin sanırım modası hiç geçmeyecek..

Galeta Aheste özellikle kahvaltısı ile popüler adreslerden olsa da Serdar’ı Ekrem’in sonlarındaki merdivenlerde konumlanan Galeta Galata kendi kahvaltı müdavimlerini şimdiden yaratmışa benziyor. Daha abartısız, samimi, gerçek kahvaltılar ve küçük atıştırma molaları için…

Les Benjamins Coffee Bir haber de meçhulden.. Zira bir süre önce bir dergide ilanını gördüğüm Les Benjamin’in ilandaki numarasını ne kadar arasam; sözkonusu mahalde ne kadar dolaşsam da henüz bilgiyi doğrulayamadım.. Ben kendisini t-shirt’çü bilirdim, ne ara kahve işine girdi? O kahve nerede? Israrla ve illa ki takipteyim..

Nikol Kendisine mesafeli durduğum Nikol, yaz gelip kapıdan pencereden kurtularak sokağa entegre olunca bi sevimlilik gelmiş üzerine.. Çikolata uğruna molalara dahil mi etsek?

Yağmur Rüzgar Son olarak sizi bir sanatçı ile tanıştırmak isterim; Yağmur Rüzgar. Kendisinin Urban Geode olarak adlandırdığı sokak sanatı örneklerinden biri de Serdar_ı Ekrem sokakta. Bir duvar boşluğunu dolduran pastel tonlardaki geometrik şekillerine sokaktan geçerken özellikle dkkat etmenizi öneririm.  Ansızın farkedip şaşırtan  bu çalışmalar bana iki şey düşündürüyor: 1) Yaşadığın şehre dikkatli bak!.. 2) Keşke her çatlak, boşluk, kirlilik böyle güzel kamufle edilebilse.. Hoş buna “kamuflaj” da diyemeyiz ama!.. Şehrin ve mahallenin doku ve çağrışımına göre renkler seçen sanatçının keşfetmemiz çin Prag, Amsterdam, Berlin ve İstanbul gibi şehirlerin sokaklarına sürprizler bıraktığını biliyoruz. Ben ilk fırsatta İstanbul Moda ve Berlin’deki Urban Geode’leri görmek niyetindeyim..  www.urbanbacklog.tumblr.com

yagmur_ruzgar_urban_geode_street_art

One thought on “BU ARA GALATA

  1. Pingback: FOTO-NOT BELGRAD | Gezici Günlük

Comments are closed.