BOLOGNA YEME İÇME NOTLARI

By | 5 Mart 2015

bologna_yeme-icme_notlari_bologna_meshur_yemekler

Bologna Notları Ocak 2018 itibarı ile güncellenmiştir.

İtalya gerçekten yeme içme konusunda bir hazine. Eskiden  en güzel İtalyan yemekler orta ve güney bölgelerdedir” gibi bir kanıya sahiptim. Kuzey İtalya seyahatim bu kanıyı ortadan kaldırıp “hayır bütün İtalyan şehirleri, tüm bölgeler kendi kahramanlarına sahip birer yemek efsanesidir” fikrini kafama sabitledi. Her bölgenin kendine has farklı bir mutfak yapısı, farklı lezzet yıldızları var. Bologna’nın baş şehir olduğu Emilia Romagna bölgesi birçok kaynakta İtalya’nın gastronomi hazinesi olarak değerlendiriliyor. Bizzat tecrübe ettiğim bu gerçeğin sonuna kadar arkasındayım..  En iyi peynirler, en iyi etler, şaraplar, … bölge, bu hazineleri ile kendi eşsiz yemeklerini oluşturuyor. Daha önce bölgenin diğer şehirlerinden Parma ve Ferrara lezzetlerinden bahsetmiştim.. Sırada Bologna var..

En popüler yemek sanılanın aksine Bolognese soslu makarna değil, tortellini.. Hatta İtalyanlar’ın pek fazla Spagetti Bolonez yediğini bile sanmıyorum ama nasıl olmuşsa turistik bölgelerde ilk akla gelen bu makarna olup, tüm turistik menülerde yerini almış.. Elbette “evet, yedim” demek için bolognese soslu makarna deneyin ama sakın tortellini ve türevlerini denemeden dönmeyin. Öyle ki,  Tortellini’ye özel festival bile düzenleniyor..

Tortellini içinde farklı malzemeler ile mantıya benzer hali ile sunulurken Bologna’ya özel versiyonu Tortellini en Brodo yani et suyu içinde tortellinin çorbası diyebileceğimiz versiyon da oldukça lezzetli.

Bunun yanı sıra bölgenin şarküteri ürünleri, parmesan ve türevi peynirler yemek öncesi atıştırma tabaklarınızda olmalı. Bölgenin üzümü Sangiovese.

İşte adresler..

Gamberini Roma’nın Caffe Greco’su, Floransa’nın Gilli’si, Venedik’in Florian’ı, Milano’nun Cova’sı… Tüm bunların Bologna’daki karşılığı Pasticceria Gamberini. Ayaküstü barında şık servisli kahvenizi yudumlayabileceğiniz gibi masalarına kurulup güzel tatlılarını tadabilir, akşamüstü aperitivosu’nda takılabilirsiniz. Biri size Bologna’nın en şık pastanesini sorunca aklınıza ilk o gelecek.. (12, Via Ugo Bassi)

Antico Caffe Scaletto Akşamüstü saatlerinde dışarıdaki masalarına kurulup birer İtalyan kokteyli sipariş ederek aperitivo saatini karşılamak için sevdiğim adres. En öndeki masaya kurulun ve Via Ugo Bassi’den akan renkli kalabalığı seyre dalın..( 3A, Via Ugo Bassi)

Trattoria da Gianni Küçük bir pasajdan geçilerek girilen bu küçük geleneksel lokantaya rezervasyon yaptırmak şart. Bölge yemeklerini samimi ve hoş bir ortamda sunan Gianni’de fiyatlar çok da ucuz değil ama lezzet kesinlikle garanti. İyi bir makarna veya tortellini en brodo denemek için doğru adres. Pazar akşamları ve Pazartesi günleri kapalı. (Via Clavature, 18)

Osteria dell’Orsa Bana göre ambiansı itibarı ile öğle yemeğine çok yakışacak, sıcak, samimi, salaş ve çok lezzetli bir adres.. Üstelik şehre gideceklere en çok önerilen adreslerden biri olmasına karşın hala lokallerin de tercih ettiği lokantada “tagliatelle al ragù bolognese” ve bir bardak kırmızı sofra şarabı ile “iyi ki Bologna’dayım” dedirten bir öğle yemeği mümkün.. ( Via Mentana, 1)

il Rosso Geleneksel Bologna mutfağını samimi ve ekonomik bir lokantada denemek isterseniz Trattoria del Rosso derim. Ev şarabı, birkaç atıştırmalık, tortellinin en brodo ve nefis bol soslu ana yemekler.. Hesap masaya gelmeyecek, siz patroniçenin masasına gidip ödeyeceksiniz.. Samimi, lezzetli ve ekonomik demiştim!.. (30, Via A Righi)

Cantina Bentivoglio Akşam yemekte caz dinleyip geceye yine aynı mekanda devam etmek isterseniz Cantina Bentivoglio’nun çok hoş bir yemek salonu olduğunu farkedeceksiniz. Yemeği dışarıda yer, sadece canlı müziğe gelirim derseniz gecenin caz bandına göre değişen bir giriş ücreti ödeniyor.. Bulunduğu bölge, akşamları genç nüfusun en kalabalık olduğu yerlerden. Bu civarda olduğunuz bir akşam haftalık programını incelemeyi unutmayın. Daha zayıf bir alternatifi de hemen çaprazındaki Bravo Cafe..  (47B, Via Mascarella)

Swine Bar Bu samimi şarap barında bir şişe şarap eşliğinde atıştırmalıklardan kurulu bir masa düzeni oluşturup gecenin keyfini çıkarabilirsiniz. (24, Via A. Righi)

Tamburini Yeme içme ve Bologna denince ilk aklıma gelen yer. Tamburini. İki ayrı girişli iki farklı ortama sahip en sevdiğim Bologna adresi. Akşam şarapevi/şarküteri havasındaki bölümünde takılabilir, karışık şarküteri tabağı, karışık peynir tabağı ve bölge insanının çok sevdiği gazlı (frizzante) şaraplardan sipariş edip çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.  Öğle saatlerinde de pazar yeri içindeki diğer kapısından girip tabldot usulü tepsinizi istediğiniz yiyeceklerle doldurup tabak şangırtısı içinde yiyebilirsiniz. Çok yerel ve çok eğlenceli. Tortellini’lerinin tadı hala damağımda. (1, Via Caprarie)

Caffe Terzi Yeniden kahve meselesine dönecek olursak şehrin stil sahibi kahvecisi Sinyor Terzi’den bahsetmek gerekir. Ayaküstü barında İtalyanlar’ın pek de yanaşmadıkları kahve trendlerini kendince yorumlayan ve birçok farklı kahve türünden farklı lezzette espressolar hazırlayan Terzi, oldukça enteresan bir deneyim. Kahveler kadar sunum ve hazırlarken sergilenen cool tavır da ilgi çekici. (10/d, Via Oberdan)

Bar il Calice Aslında hiçbir özelliği olmayan bu sıradan barın tek numarası köşede sokağa koydukları o küçük bank çıkıntı.. Bankın üzerindeki minik pencereden siparişinizi verip ayaklarınızı toplayın. Şehrin Eminönü/ Mısır Çarşısı kıvamındaki en hareketli sokağından gelip geçen kalabalığı izleyerek keyif yapın.. (13/a, Via Clavature)

Atti. Paolo e Figli İstanbul’a turist olarak gelsem ne yapar eder, Ali Muhiddin Hacıbekir’den biraz lokum alırdım ben.. Şehirlerin eski ve ünlü adreslerine uğramdan içi rahat etmeyenlerden misiniz? ben öyleyim. Onun için işte, bu eski ve muhteşem dükkanın vitrinine yapışıyor, içinde dolanıp alacak küçük de olsa birşeyler buluyorum.. O şahane teneke kutuları tam koleksiyonluk..Birbirine yakın iki şubesi var; biri kurabiye, şekerleme almalık, diğeri eve taze makarna, tortellini taşımalık! (7, Via Caprarie)

Piccolo & Sublime Üniversitenin de olduğu Piazza Verdi’ye bakan bu küçük bar akşamüstü genç nüfusun arasına karışık takılmak için gayet uygun. venedik yazılarından adını hatırlayacağınız atıştırmalık cichetti içinde tercih edilen barda biraz takıldıktan sonra meydandan Piazza Maggiore’ye doğru uzun bir yürüyüş yapmayı unutmayın. Zira akşam yol boyu gürültülü publar, aperitivo yapılacak barlar ve çok fazla kalabalık göreceksiiniz.. (4/a Piazza Verdi)

ZeroCinquantino Ana merkezden hiç uzaklaşmadan keyifli yemekler yemek, atıştırmak, takılmak istediğinizde canlı pazar yerini çevreleyen sokaklarda dolaşmanızı öneririm. Birçok küçük şarap barı, hoş lokanta ve atıştırabileceğiniz mekan var. ZeroCinquantino rastgele, havasını beğenerek girdiğimiz ve oldukça memnun kaldığımız adreslerden. Masanızı ve daha sonra self servis olarak yiyeceğiniz şeyleri seçiyorsunuz. Birçok farklı atıştırmalık lezzet var. Peynir, şarküteri, dip soslar ve piadina ekmeği sipariş edip adınızın anonsunu bekliyorsunuz.. (3/f,  Via Pescherie Veccherie)

Enoteca Italiana listeme aldığım bir diğer şarap/peynir/şarküteri atıştırma mekanı ancak denemeye fırsat kalmıyor. Ben bir yeri boşuna listeme almam diyerek belki siz denersiniz diye adresini buraya yazıyorum.. (2/b, Via Marsala)

Klasikler.. Zorda kalıp acele karar vermek gerektiği her durumda çarşı içindeki Eataly’ye sığınabilirsiniz. Özellikle makarnalarının gerçekten çok başarılı olduğunu söylememe gerek var mı, bilmiyorum.. Via Orefici üzerinde köşedeki Venchi de küçük tatlı krizlerini, dondurma aşkını bastırmak için aklınızda olsun..

Şarküteri aşkı... Kokulu şarküterilere bayılırım diyenler şık önlüklü La Salumeria Bruno e Franco ve Salumeria Simoni‘de aradıkları o dayanılmaz kokuyu ve eve getirmek üzere kaliteli şarküteri ürünleri ve siparişe göre hazırlanacak enfes sandviçleri bulabilirler..

Ayrıca;

Şehrin şık mahallesi Piazza Galvani’de havalı bir mola için Zanarini şiddetle tavsiye!.. Kahve, kokteyl, öğle molası.. molanın içeriği bütçeye bağlı..

Porticolar altındaki bu pasaj/sokak Via dei Musei’de yan yana sıralı birçok keyifli mekan var. Özellikle mimarisinin güzelliği ile gelin damatların bile fotograf çektirmek için geldiği sokağa mutlaka uğrayıp buradaki mekanlara zaman ayırmalı. Mola önerisi Nu Lounge Bar

Sette Chiese çevresi akşamüstü beyaz örtülü masalarının canlı bir kalabalıkla doluştuğu harika bir meydan..

Via Mascarella’daki  kırmızı kasalı pub/kitapçı Modo, Lortico ya da Moustache; Maggiore meydanında sarayın altındaki geçitte artisan biracı Madama aklınızda olsun..

Son olarak; Sağlam kaynaklar Bologna’nın en iyi 5 restoranını I Portici Oteli’in restoranı, Drogheria della Rosa, Al Pappagallo, All Osteria Bottega ve Camenetta d’Oro olarak sıralıyor..  Ben ise uzun bir süredir İtalyancamı geliştirmek üzere izleyicisi olduğum Masterchef İtalia sayesinde tanıştığım -dile kolay- 7 Michelin yıldızlı Bruno Barbieri’nin memleketinin Bologna olduğunu hatırlatmak isterim..  Restoranı Fourghetti (aynı zamanda konaklama için de 4 odalı bir butik otel) notlara eklenmeli.. Tortellini ve hamur  ile yapılan “Lo Scrigno di Venere” ise onun sayesinde öğrendiğim ve bu bölgeye yine gidersem denemek isteyeceğim tarihi ve efsanevi bir yemek..