BİRAZ DA KAVALA..

By | 9 Şubat 2014

kavala_notlari_yunanistan_turu

Selanik‘i iyi gezdik, pek  sevdik.. Peki ya Kavala?..

Sadece birkaç saate sığan hızlı bir şehir turu, keyifli bir öğle yemeği, minik alışverişler, bir fincan kahve ve çekilen  fotoğraflardan ibaret Kavala şimdilik..

Başrolde elbette yemek..

H Ωραiα Mυτιληnη – Orea Mitilini

orea_mitilini_kavalada_ne_yenir

Adres vermeye bile gerek yok. Limana gelecek ve yan yana iki mekan göreceksiniz. Biri Panos Zafira diğeri de Orea Mitilini. Ben her ikisinin de herşeyi ile çok benzer olduğuna, ikisinde de aynı lezzetin aynı şekilde servis edileceğine  inansam da eğer Orea Mitilini’ye gitmezsem eve dönünce annemlerle başımın belaya gireceği hissiyatına kapılarak onu tercih ettim. Kendileri birkaç Kavala ziyaretinde hep burada yiyip çok da memnun kalmış olduklarından biricik kızlarının da aynı keyfi alması için biraz fazla baskıcı davranmış olabilirler!..

Orea Mitilini’de servis, kapıda Todori’den Türkçe sıcak karşılama ile başlayıp Türkçe menü ve servis elemanı ile devam ediyor.  Burada yerseniz siparişin içinde midyeli pilav, kalamar tava, hamsi tava mutlaka olsun derim.. Siparişin devamında balık mı, ahtapot mu; ouzo mu şarap mı, ona ben karışmam.. Yalnızca porsiyonların çok büyük olduğunu unutmayın ve siparişi abartmayın.. İki kişilik mükellef bir yemeğin hesabı 40€ civarında gelecektir..

orea_mitilini_kavalada_yemek

Yemeğin üstüne sahilde ya da ara sokaklarda bir yürüyüş, sonra mutlaka kahve.. Biz kahveleri Notica’da içtik.. Kahvenin yanında su ve kurabiye ikramı yine standart..

Kurabiye demişken,  Kavala’nın içindeki küçük dükkanlar elenip yolda hemen hemen tüm tur otobüslerinin durduğu bir kurabiyeciye bırakılıyor alışveriş: IOAKIMIDIS KOURABIEDES Bunun iki nedeni var: Birincisi, tüm turlar burada durduğu için sirkülasyon çok fazla ve kesinlikle ürünler taze. İkincisi, annemler hep buradan aldıkları için tadından eminiz. İçinde sadece tereyağı ve kavrulmuş bol bütün badem var..Portakallı, limonlu, çilekli hatta Ouzo’lu Kavala kurabiyesi var ama bunun orijinali bademlidir..

ioakimidis_kourabiedes_kavala_kurabiyesi

Pazar gününe denk gelen gezimizde dükkanların çoğu kapalı ve şehir oldukça sakin..Birkaç küçük hediyelik eşya dükkanından magnet, zeytinyağlı sabun gibi küçük hediyelikler alınabilir.

Hemen hemen tüm dükkanların kapalı olduğu çarşı içinde zeytinyağı, şarap ve Ouzo almak için bu tip ürünler satan bir dükkan da var..

Kahveleri içtiğimiz Notica’dan itibaren belli ki yazın hareketli olan sahil kesimi başlıyor ama kışın pek hayat yok..

kavala_yuananistan_gezisi_notlari

Graffiti namına kayda değer birşey bulamamış olmam gezmek için yeterli zamanımın olmamasından kaynaklı. Çünkü araştırmalarımdan bildiğim şehrin derinliklerinde bu anlamda hazinelerin saklı olduğu..

Önemli bir tip: Otobüsümüz şehirden ayrılırken geriye dönüp baktığımızda şehrin içinde gezerken yakalanamayan bir manzara sunuyor Kavala. İtalya’nın kıyı köylerini anımsatan nefis bir görüntü var. Bunu yakalamak için tepelere tırmanmak yerine eski şehirin arka tarafına dolanıp uzaktan bakmak lazım..

Bunun dışında “bazı” Kavalalılar’a son sözüm;

Ben barışa, kardeşliğe her koşulda sonuna kadar inanırım. Devletler arası politik meselelerin içimdeki sevgiyi ezmesine izin vermem. Ayrımcılığa ve şiddete sonuna kadar karşıyım. Onun için o Türk tarafının kana bürünmüş tasvir edildiği Kıbrıs haritası tabelanızı gözmezden geliyor;  sokakta karşılaştığım birkaç nefret dolu bakışı “herhalde ben yanlış anladım” diyerek unutuyorum. Hele şehirde olduğumuz gün düzenlenen mitingi zaten ben hiiiç duymadım sayıyorum. Selanik’teki insanlarla çok sıcak, çok güzel diyaloglarım var; gelecek sefer burada da dostluğumuzu güçlendirmek isterim.buralara yine gelmek isterim…eğer siz de isterseniz…

kavala_gezi_notlari_sgorulecek_yerler

kavala_rehberi_seyahat_notlari

Kavala’dan sonra İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç’tan geçerek dönüş yoluna devam ediyoruz. Bu üç şehri de otobüsün içinden panaromik olarak görüyoruz diyeceğim ama bu görüşme aslen benim hiç içime sinmiyor. Sokağında yürümediğim, bir fincan kahvesini içmediğim şehirlerin bir caddesinden girip öbüründen çıkıyoruz.. Hepsinde canım pastaneler, şahane duvar resimleri var; içim gidiyor ama yapacak birşey yok. Program böyle, panaromik!..

En azından bir fikir sahibi oluyorum ama. Yazın buralara gelip dolaşmak, buradan da Halkidiki’ye uzanmak lazım…

Selanik yazısı için böyle buyrun: http://www.gezicigunluk.com/selanik_gezi_notlari.html

3 thoughts on “BİRAZ DA KAVALA..

 1. Bülent KÜÇÜK

  Ben barışa, kardeşliğe her koşulda sonuna kadar inanırım. Devletler arası politik meselelerin içimdeki sevgiyi ezmesine izin vermem. Ayrımcılığa ve şiddete sonuna kadar karşıyım. Onun için o Türk tarafının kana bürünmüş tasvir edildiği Kıbrıs haritası tabelanızı gözmezden geliyor; sokakta karşılaştığım birkaç nefret dolu bakışı “herhalde ben yanlış anladım” diyerek unutuyorum.
  Bu süper güzel yorumunuzu takdir ediyor ve size katılıyorum.

 2. Deniz Ege

  Ben de barışa inanırım fakat Türkiye toplumunun kaçırdığı bir şey var, sizi haberdar etmek isterim. Ben Türkçe’yi de Yunanca’yı da anadilim olarak konuşan, her iki tarafı da okuyan biriyim. Kıbrıs haritasının kanlı olmasını anlamak için, Yunanların gözünden yaşananları görmek lazım önce. Biz sadece “barış harekatını” duyduk medyadan. Yunanca’da Türk işgali denir, ne barışından bahsediyorlar? Basit bir devlet politikası, işgal başlayıp anlaşılandan kilometrelerce fazla toprak alınmıştır Kıbrıs’ta. Ben Türk’üm ama “hiçbir şeyci” değilim. Sadece iki taraftan da haberdar olmadan yorumda bulunmamak iyidir kanımca. Elbet herkes acı çekti en sonunda ama, bu medyaya güvenip yola çıkmamalı. Kavala’da da Selanik’te de çok güzel ve dostluk dolu günler geçirdim, yazı için teşekkürler.

  1. Gezici Günlük Post author

   Sizin fikrinize de saygı duyarım.. Açıkçası iki taraftan da dinlemek, meseleyi anlamak gibi bir derdim yok ve olmayacak. Ben barışa koşulsuz inanan bir dünya vatandaşıyım. İki taraftan birine hak vermek durumunda değilim; ileriye bakıyorum… Ve devlet politikaları gereği körüklenen ayrılıkçı durum ve tavırlarla ilgilenmiyorum. Ne Yunan toplumu ne de başka toplumlar için..
   Bu sadece, benim gibi oraya seyahat edecek olanlara rehber niteliğinde bir yazı. Yani orada Kavala’ya hitaben yazılan bölüm aslında buradan gidecek turistlere karşılaşabilecekleri farklı durumlara karşı minik bir bilgi niteliğinde.. Aksi halde “yanlı” olsaydım herhalde daha sert şeyler de pekala yazabilirdim.. (Birçok blogda olduğu gibi..)
   Yunanistan’da güzel, dostluk dolu günler geçirmenize sevindim.. Tıpkı benim gibi.. Umarım gelecekte de güzel ülkeyi ziyaret ederiz..
   Değerli yorumunuza teşekkür ederim. Sevgiler.

Comments are closed.