BİR ŞEHİR, ÜÇ FİNCAN KAHVE

By | 25 Mart 2016

zagreb_yeme_icme_notlari__zagrebde_en_iyi_kahve

Güzel havalarda Zagreb yerlisi vaktini iç mekanlarda harcamıyor; nerede var dışarı atılmış güneşli bir masa, oraya yayılıyor, söylüyor kahvesini, saatlerce de kalkmıyor. Ana meydan Josip Jelacic’deki Mala Kavana, Petar Preradovic Meydanı’na çıkan kahveler, Britanski Meydanı’ndaki Kava Tava, Vlaska’nın orta yerindeki sevimli meydanın kahveleri… Hepsinde güneşe karşı oturmak, gelen geçeni izlemek keyifli olsa da “iyi kahve” peşindeki Gezici Günlük bununla yetinemiyor işte!.. Neyse ki çekirdeği özenli, demlemesi incelikli kahveyi Zagreb’de de bulmayı başarıyorum..

İşte en iyi üç kahve:

1) COGITO COFFEE SHOP

zagreb_cogito_coffee__zagrebde_en_iyi_kahve

Ilıca’nın hemen arkasındaki bir geçitte yer alan bu keyifli kahve dükkanı ilk bulduğum ve beni ilk sevindiren.. Ethiophia Yirgacheffe’den yapılma espressosunu soluksuz fondipleyip ikinci kahveyi de uzun masasında etrafı inceleyerek içiyorum. Dekoru, kahvesi güzel. Bir de kahve dükkanlarında bulup karıştıpmayı sevdiğimiz dergiler olunca iyi bir notu hakediyor.

cafe_cogito_zagreb_speciality_coffee_zagrebde_en_iyi_kahve

cogito_cafe_zagreb_coffee__zagrebde_en_iyi_kahveCogito Coffee: Varšavska ul.,11

2) 42 COFFEE CO.

42coffee_co_zagreb_kahve

Tramvay 14’e atladığımız gibi kapısında buluyoruz kendimizi. Koyu renk ahşap ağırlıklı etkileyici dekorasyonu hemen keyiflendiriyor bizi. Bakıyoruz, espresso makinesi La Marzocco; Chemex var, V60 var; ne içielim derken son seçenekte karar kılıyoruz. Porsiyon boyu ve fincan ısısı nı pek beğenmesek de kullandıkları kahvenin tadı oldukça başarılı.. Ama asıl sevincimiz buradan sonra Vlaska sokağının devamında karşımıza çıkan küçük meydan oluyor.. Dünyanın en sevimli ve huzurlu meydanlarından birini bu kahve dükkanı vesilesi ile bulduğumuza göre dükkanın hanesine bir bonus puan eklenmez mi?

42_coffee_co_zagreb_kahve_nerede_icilir

no_42_coffee_co_zagreb_zagrebde_en_iyi_kahve42 Coffee Co: Vlaska ul, 42

3)  ELI’S CAFE

eli_coffee_zagreb_zagrebde_en_iyi_kahve

Daha gitmeden defterime özenle yazdığım ilk adres ve Bean Hunter’ın da şehirdeki tek önerisiydi Eli’s. İlk gün koşarak gidip kapı duvar bulunca çok bozulmuştuk ama meğer yanlış adrese gitmişiz!. Hemen cadde üzerindeki şubenin karanlık cephesini es geçip pasaj içindeki -belki de depo olan- o tuhaf yere gitmişiz.. Neyse ki “kahvenin sevgili tiryakileriyiz” de Bit Pazar’na gittiğimiz son gün doğru adresi bulup sevinçle içiyoruz kahveleri. Nefis olduğunu söylememe gerek var mı bilmiyorum. Hırvatistan Barista şampiyonu elinden, son derece “stylish” bir kahve dükkanının aşık olunası “cool” bardaklarında içtiğimiz o kahve şehrin son ve en unutulmaz kahvesi oluyor..

elis_coffee_zagreb_zagrebde_en_iyi_kahveEli’s Coffee Ilıca ul, , 63