BİFO’DAN GÜZEL HABER

By | 1 Mayıs 2014

BIFO_SaschaGoetzel

BİFO Temmuz’da İngiltere’de!

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Temmuz ayında dünyanın en büyük klasik müzik festivallerinden biri kabul edilen ve 2014’te 120. yılını kutlayan BBC Proms’da bir konser verecek. BİFO Türkiye’den bu etkinliğe katılan ilk orkestra olma ayrıcalığını taşıyor. Sascha Goetzel’in şefliğini yapacağı konserin solisti kemancı Daniel Hope. 29 Temmuz 2014 Salı günü Royal Albert Hall’da gerçekleşecek olan konserde 20. yüzyılın büyük Rus bestecilerinden Sergey Prokofyev’in torunu olan Gabriel Prokofyev’in BBC Proms’un siparişi üzerine bestelediği Keman Konçertosu’nun dünya prömiyeri de yapılacak.

15. kuruluş yılını kutlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Mayıs ayında Lütfi Kırdar UKSS’deki sezonluk konserini bitirdikten sonra hız kesmiyor. 31 Mayıs Cumartesi günü bu yılki temasını “Doğanın Şarkısı” olarak belirleyen 42. İstanbul Müzik Festivali’nin Açılış Konseri’ni gerçekleştirecek olan orkestra, 29 Temmuz 2014 Salı günü, dünyanın en büyük klasik müzik etkinliklerinden biri kabul edilen ve 2014’te 120. yılını kutlayan, İngiltere’deki BBC Proms’da bir konser verecek. BİFO bu saygın etkinliğe Türkiye’den davet edilen ilk orkestra olma ayrıcalığını taşıyor.

Royal Albert Hall 01

Bu haber, Temmuz’da Londra’ya gitmek için başlıbaşına bir neden olabilir. Oldu da gidemedik; o zaman konserleri BBC’ye ait şu radyo ve televizyonlardan takip ediyoruz: BBC Proms’un tüm konserleri BBC Radio 3’den canlı yayımlanıyor. Etkinlikler 2014’te BBC Radio 1, Radio 2, Radio 3, Radio 4 ve Radio 5’ten canlı ve BBC One, BBC Two ile BBC Four televizyon kanallarından izlenebilecek.