Bİ’ KAHVE HİKAYESİ

By | 30 Eylül 2015
nescafe_bikahvehikayesi_kahve_fidesi

Seyahatten sonra en büyük tutkum olan kahve ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmeyi, çeşitli etkinliklerde ilginç deneyimler yaşamayı seviyorum. Dünya Kahve Günü kapsamında Nescafé tarafından organize edilen “Bi Kahve Hikayesi” etkinliğinde de yine kahveye dair yeni şeyler öğrendim; çok ilginç kahveler denedim. Şimdi de etkinlik günü sizlere söz verdiğim üzere öğrenliklerimi paylaşmaya hazırım!.

İşte #biKahveHikayesi Notlarım:

– Kahve tam 11 asırdır hayatımızdaymış; bir çobanın keçisinin kırmızı kahve meyvelerini yiyince hareketlerindeki değişiklik kahvenin keşfedilmesine neden olmuş.

– Kahvenin dünyaya yayılmasında ise Türkler’in rolü büyük. 1517’de kahvenin tadını seven Yemen Valisi tüm dünyaya yayılmasına vesile oluyor..

– Kahve dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan 2. ürün!..

– Sadece Türkiye’de 15 milyondan fazla evde hazır kahve tüketiliyor.

– Bizim süt ve şeker ile tükettiğimiz kahve ülkeden ülkeye ilginç farklılıklar da gösteriyor. Mesela Belçika’da çikolata, Nijerya’da limon, Senegal’de ise karabiber eklenerek tüketiliyor! ..ki biz de etkinlikte bu farklı tüketim şekillerini deneyimleme şansı bulduk. Karabiberli ve limonlu versiyonları çok tutuğumu söyleyebilirim. Ancak asıl favorim Nescafé baristaları tafaından hazırlanan Adaçaylı buzlu kahve oldu. İçinde bal, adaçayı, misket limonu ve buzlu espresso bulunan bu kahvenin tadı oldukça etkileyici. Mutlaka denemenizi tavsiye eder, hatta kahve dükkanlarında da yaygınlaşmasını dilerim…

adacaylikahve_nescafe_bikahvehikayesi

-Uzmanlar günde 4 fincana kadar kahve tüketiminin zararı olmadığını hatta oldukça faydalı oluğunu söylüyor. Etkinlikte bizi bu konuda bilgilendiren diyetisyenimiz su tüketimine de faydası olan kahvenin birçok yararından bahsetti. Bunların arasında kadınlar olarak en çok ilgimizi çekecek madde sanırım selülit kahve ilişkisi. Çünkü sanılanın aksine kahve selülit yapmıyor, hatta selülitin giderilmesine iyi geliyor. Selülit kremlerinin içeriğinde önemli miktarda kafein bulunduğunu unutmayalım!..

Ama elbette en önemli faydası psikolojimize etkisi. Kahve kendimize ayırdığımız en güzel zamanların eşlikçisi.. Onu seviyoruz, kahve içtiğimizde mutluyuz..

Gelelim Nescafe’ye.. Granül kahvenin nasıl yapıldığını hep merak etmişimdir.

Kahve aslında tropik kuşakta yetişen bir ağacın meyvesi. İşte bu meyveler tek tek elle toplanıp çekirdekleri ayrılarak kavruluyor; sonra su ile temas ederek özü çıkartılıyor ve kurutuluyor; böylece granül kahve elde ediliyormuş.. Bu işlem sırasında da kahve sudan başka hiçbir şeyle temas etmiyormuş. Düşündüğümün aksine içinde hiçbir katkı maddesi de yokmuş..

Bu kahvenin ortaya çıkışı da 1930 yılında Brezilya Hükümeti’nin Nestlé’den talebine dayanıyor. İsviçre’deki laboratuarlarda 7 yıllık bir araştırma/geliştirme sürecinin sonunda Nestlé sadece su ekleyerek çözünebilen bir kahve üretmeyi başarıyor ve adı da Nestlé ve Cafe kelimelerinin birleşiminden Nescafé olarak belirleniyor. Bu o kadar oturmuş bir isim ki bir çok zaman insanların kahve siparişi verirken ‘bi Nescafe..’ dediğine ya da kafe menülerinde direkt Nescafe yazıldığına şahit olmuşuzdur..

nescafe_kahve_fidesi_dunya_kahve_gunu

Son olarak da etkinliğin sürprizlerinden bahsetmek isterim;

Etkinliğe kahve çekirdeğinden fincana ulaşan bir hikayeyi izleyerek başladık. Sonrasında da Google işbirliğiyle hazırlanan Nescafé 360 adlı yepyeni bir mobil uygulama ile tanıştık. Nescafe 360 ve Google Cardboard uygulmasıyla Brezilya’daki kahve tarlalarına 3 boyutlu sanal bir tura çıktık!. Uygulama gerçekten eğlenceli; hem Apple hem de Android telefonlara uyumlu olarak, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 faklı ülkede kullanıcılara sunulan uygulama tüm akıllı telefonlardan deneyimlenebiliyor.

Bu turdan sonra da beni en çok heyecanlandıran sürpriz geliyor!.

Nescafé, biz kahveseverlere canlı birer kahve fidesi armağan ediyor! Benim gibi kahve fincanlarına, dünyadan topladığı karton kahve bardaklarına bitki eken biri için ne kadar heyecanlı bir hediye olduğunu tahmin edersiniz sanırım. Eğer sabırlı olur ve bu fideye iyi bakarsam 3 yıl sonra sizi kendi yetiştirdiğim kahveleri içmeye davet edebilirim!.. Başarabilir miyim bilemiyorum ama bence hayali bile çok güzel!..

Videoyu siz de izlemek isterseniz aşağıdaki linke tıklamanız yeterli. Bu arada asıl Nescafé 360 uygulamasını indirip Brezilya’daki kahve tarlalarını 3 boyutlu tur ile dolaşmayı unutmayın!..

Bol kahveli, keyifli günler!..

NESCAFÉ | Bi’Kahve HikayesiHer şey bir keçiyle başladı :) Tarladan başlayarak fincanımıza kadar gelen kahvenin 11 asırlık hikayesini izleyin! #BiKahveHikayesi

Posted by NESCAFÉ on 29 Eylül 2015 Salı