KAHVALTIDA BERLİN

By | 15 Temmuz 2014

berlinde_kahvalti_yeme_icme_notlari_berlin

1…

Anna Blume Şu aralar Berlin’in en popüler kahvaltı adreslerinden; onun için de kapısında kuyruk var. Bu zaten Anna Blume ile ilgili en kolay ulaşabileceğin bilgi. Ancak şimdi ipucu geliyor: Mevsimlerden “hava güzel” ise eğer bahçede değil de iç salonda oturmak istersen kuyruk faslını es geçip iç salonda garsona yer sor; burası için muhtemelen kuyruk yok.. İçerinin artısı, kahvaltı tabakları kadar dekorasyonun da keyifli olması ve müziğin de desteği ile kendini geçmişin Paris’inde hissetmen. İçerinin eksisi ise klimanın olmayışı. Zaten topu topu 15 gün sıcak hava gören Berlinliler buna pek de aldırış etmiyor; sen de etme.. İthişamlı bir kahvaltı menüsü seçip sabahın keyfini çıkar..

Hazır buralardayken notlarım var:

Anna Blume’un bulunduğu Kollwitzplatz, özellikle haftasonları tam bir kahvaltı/brunch cenneti. Aslında tüm mekanlar keyifli ve dolu; sağ gösterip sol vurabilir, bambaşka bir yeri deneyebilirsin.

İkinci notum şu; Tam Anne Blume’un önünde bir kitap ağacı var. İçinde rafları olan ve raflarında kitaplar olan bu ağaca okuduğun bir kitabı bırakabilir, yerine başka birinin bıraktığı farklı bir kitabı alarak değiş tokuş yapabilirsin. Buna medeniyet de, ince fikir de, adamlar aşmış de.. her ne istersen onu de ama güzel kahvaltının üstüne sırf bu detayı görmek bile insana mutluluk veriyor.. Berlin sevgin tavan yapıyor!..

anna_blume_kahvalti_berlin_seyahat_notlari anna_blume_berlin_yeme_icme_NOTLARİ anna_blume_berlin_kahvalti_mekanlari

 

2…

Bateau Ivre Kapısının önündeki bankları gün boyu dolu, hem mekanı dolduran müşterileri dem de manzarası renkli Bateau Ivre, sıcak, samimi bir kahvaltı için de favorilerimden. Pencere önündeki ahşap masaya kurulur, iştahına göre ebadını belirleyeceğin bir karışık kahvaltı tabağı seçip yanına da kahveni söylersin. Servis yavaşmış kime ne? Şu an burada Berlin’deki yaşamın bizzat içindesin. Uzun uzun otur, az sonra yanına oturan, masanı paylaştığın  insanlarla sohbet et, karşı masanın sapsarı bebeğine gülücük at, bir kahve daha söyle, her saniyenin keyfine var..

bateau_ivre_berlin_kreuzberg_kahvalti_notlari bateau_ivre_berlin_yeme_icme_notlari

 

3…

KaDeWe Biliyorum benden hiç beklemezdin ama Berlin’de bir de KaDeWe gerçeği var. Büyük alışveriş merkezi her memleketten turist -en çok da eşine sürekli Faruk, Namık, Mehmet.. Sevim, Necla, Nimet.. diye seslenen Türkler!-  tarafından istila edilmiş durumda; o yüzden benim için buranın pek ehemmiyeti yok. Ancak ne yapar eder, gurme katını bir ziyaret ederim. Hardal, kahve, baharat, çay ..vs.. bilumum takıntılı malzememi toplar, olay mahalini terk ederim. İşte bu alışverişin hemen öncesinde yemek katında bir KaDeWe kahvaltısını sana da tavsiye ederim. Mağazanın çatı katında açıkbüfeden seçtiğin yiyeceklerle donattığın masadaki kahvaltına Berlin manzarasını meze yapabilirsin. Zira pencere önüne oturduğun taktirde öünde uzanan güzel bir manzaraya tamamıyla hakimsin. . Yalnız dikkat et, burada kahvaltı çok da ucuz değil; seçimlerinin bir kısmını menü oluşturacak şekilde organize edersen biraz ekonomi yapabilirsin. Aksi halde boşver, aynı paraya akşam güzel bir yemek yersin!..

kadewe_berlin_rooftop_berlin_gezi_notlari

 

Yukarıdaki üç adrese ilaveten bir de bana gelen tavsiyeyi paylaşmak isterim; Schwarzes Cafe. Bir de burası var dediler.. 24 saat açıkmış. kahvaltısı kıyakmış.. Benim denemeye vaktim yetmedi, adresine yolum düşmedi ama belki sen Kurfurstendamm civarında kalıyorsundur, denemek istersin.. Kantstrasse, 148

Bir de; Bastard Berlin‘i kendi pişirdikleri mis ekmekleri ve taptaze kahvaltı tabakları ile, planlarım dahilinde “kış Berlin’i” için kendi listemde tutuyorum; senin de aklında bulunsun.. Reichenbergerstrasse, 122