BERLİN KOKTEYLİ

By | 17 Temmuz 2014

berlin_en_iyi_kokteyl_barlari_gezi_notlari

 

Ben kokteyli değil, kültürünü seviyorum.

Popüler bir barda, beach club’da ya da yemek öncesi restoranda içilen kokteyller değil; sadece kokteyl servis edilen, konusunun uzmanı, işinin ehli, bu kültürün elçisi mekanlara meraklıyım. Mesele kokteyl değil, ritüel..

Kibarca yerine oturtulup menü takdim edilir. Menüyü incelerken su servisin yapılır.. Ortam loş, fonda müzik; genellikle caz.. Barmenin pek şık, yan koltuktaki komşuların pek kibar..  Sonra seremoni başlar.. Barmen özenle ekler her bir çeşniyi; ha bitti ha bitecek, “finishing touch”lar.. Peçetenin üzerine çok değerli antika bir kristal gibi itina ile bırakılır bardak.. Bir müddet bardakla bakışır, heme başlayamazsın…

Alkole, kokteyle değil, sırf bu ritüele düşkünlükten her şehirde bulurum seveceğim kokteyl kulübümü; anısını en nadideler arasında saklarım..

Muhtelif yeni adreslerle gittiğim Berlin’de “bugün var, yarın yok Berlin barları” kervanına katılanların üzerini çiziyor kendi favori listemi oluşturuyorum:

Schwarze Traube

Kapalı kapılar ardındaki loş Berlin barlarından. İçersi ev atmosferinde dizili odalardan ve minik bir bardan oluşuyor. Uygun bir odaya alınıp yerimize buyur ediliyoruz. Her  oturma grubunu bir abajur aydınlatıyor. Menü yok.. Sevdiğimiz tarzı ve baz içkimizi seçiyor sürprizimizi bekliyoruz. Önce su servisi, ardından içkiler geliyor. Su bardakları tezgaha bırakılırken , kokteyl bardakları kesinlikle ele teslim ediliyor; çok değerli bir mücevhere bir müddet dokunmana izin veriliyormuş gibi…

Schwarze Traube’de paramızla içki içmek için geldimiz bir mekanda değil; bir arkadaşımızın arkadaşının da arkadaşının düzenlediği bir ev partisindeyiz..hissiyat bu.. Orada kimseyi tanımıyoruz ama çok rahatız; partiyi terketmek istemiyoruz..

schwarze_traube_berlin_kokteyl_bar

Schwarze Traube: Wrangelstrasse, 24  19:00 – 02:00

 

Tier

O küçücük ortamında “Mad Men” havasını yaratmış mekana ilk gidişimizde çok sakin bulup sonraki günlerde ikinci şansı veriyoruz. Bu kez mekan dolu ve keyifli.. Plak köşesi, müdavimleri ve ilgili personeli ile hemen seviyoruz Tier’i. Bir müddet oturma alanı ve barı ayıran set üstünde tüneyip kokteyllerimizi burada teslim alıyoruz. Servis ritüeli aynı; bardaklar yere değil, kesinlikle ele.. Bu detayı seviyorum..  Moscow Mule iç diye not etmişim defterime; haklılarmış, nefis bir Moscow Mule içiyorum..  Boşalan bir yere taşınıyoruz sonra garsonumuz tarafından; yine özenle. Cebimizde Kreuzberg’de kuruyemişçiden aldığımız fıstıklar, bademler(!) kokteylimize meze yapıyoruz..

Bir dip not: Evet, Kreuzberg’de yaşayan Türk insanı her ihtiyacını, özlemini Berlin’e taşımış. Kuruyemişçisini de.  Kuruyemiş/kafe açmış!.. Masaya oturuyor, gönlüne göre siparişi veriyorsun. Masana dev bir çöp tabağı ile birlikte geliyor siparişin..  Tabi bu şehirde yaşayan Türkler ve bu kafaya çok uzak yabancılar için keyifli bir atraksiyon; bizim için ise gecenin eğlenceli konularından biri..

İyi ki sadece kuruyemişçinin önünden geçmemiş, 5 Euroluk karışık(!) yaptırmışız; Moscow Mule ile iyi gitti!..

Tier’de fotoğraf çekmek yasak; demek ki etrafa dikkatli bakmakta fayda var. Belli mi olur,  bir Alman ünlüsü ile sırt sırta olabiliriz..

tier_berlin_berlin_en_iyi_kokteyl

Tier: Weserstrasse, 42 19:00 – 02:00

 

Würgeengel

Klasik “şehir barı” anlayışıma uyan, harici oturma alanı az, bar tezgahı uzun; “bar gibi bar”.  Aynen girişte tarif ettiğim gibi uzun barda güçlükle yer bulup yan komşularımızla kibarca selamlaşıyor ve taburelere tünüyoruz. Menümüzün verilmesi ile birlikte önce altlıklar, sonra bardaklar önümüze konup şık barmenimiz tarafından öncelikle su servisimiz yapılıyor. Baz içkiye göre başlıklara ayrılmış menüden mekanın spesiyallerinden iki farklı çeşidi sipariş ediyor, uzun bir geceye ilk duraktan keyifle başlıyoruz.

Hazırladığı her kokteyli kusursuz bir sanat eseri yarataıyormuşcasına  özen, heyecan ve aşk ile tamamlayan barmenimiz sayesinde burada, işini severek yapan insanlara duyduğum saygı tavan yapıyor..

würgeengel_berlin_gece_hayati_kokteyl_bar

Dresdener Strasse, 122  19:00 – 02:00

 

Hazır girişmişken bu yazıyı tam kokteyle dönüştüreyim ve Berlin’de edindiğim iki özel “bira” tecrübesini de kokteyl barların sonuna ekleyeyim diyorum? Ne dersiniz?

Heiden Peters Şehrin taze, butik bira üreticisi. Perşembe akşamlarını renklendiren Markthalle Neun’un içinde bulunan mekan kesinlikle Berlin’in gizli cevherlerinden.  Küçük bardaklarda sunulan çeşitlerin hepsini denemenizi öneririm ama benim favorim sanırım Pale Ale.. / Eisenbachenstrasse, 42-43 – Perşembe 17-22, Cuma 14-20 ve Cumartesi 12-20 saatleri arası açık.

Hops & Barley Bir diğer popüler bira üreticisi Hops & Barley’e akşamüstü gidip kalabalık masaları, tıkış tıkış banklarında kendinize bir yer bulup spesyal biralarını deneyin. Servis pek suratsız ama biralar çok iyi..  / Wühlischstrasse, 22-23 (Konaklama için odaları da varmış; tuhaf!)