BASTA!.. SOKAKTA ŞEF VAR!

By | 3 Haziran 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Geçtiğimiz günlerde @denemenlazim ekibi ile birlikte Moda’da yeni açılan Basta!’yı ziyaret ettik.  Ben herkesten önce mekana vardığım için burada yaşadığım ufak çaplı şoku paylaşmak isterim:

Basta!’yı birkaç haftadır sağda solda duyuyor, ünlü şefler Moda’da sokak lezzetleri içeren mekan açmışlar diye etraftan dinliyordum. Kafamda da “ünlü şef bir yandan restoranda çalışır; diğer yandan da bir mekan açmıştır ve sadece uzaktan kumanda ediyordur” modeli bir fikir oluşturup gelmiştim buraya. Ama daha kapıdan girer girmez şaşkınlığıma yenik düştüm. Benim Nicole’den bildiğim Kaan Sakarya bankonun arkasına geçmiş baya baya çalışıyor!.. Bir de arkasındam hoop diye ortağı Derin Arıbaş çıkınca durumu anladım.

basta street food

Şefler oldukça radikal bir karar verip o resmi, şık mekanları bırakıp deneyimlerini, maharetlerini sokağa taşımışlar. Mekanın adı Basta!. Biliyorsunuz İtalyanca öğreniyorum ve Basta İtalyanca “yeter” demek!. Şimdi bu iki şefi karşımda görünce mekanın adı da daha anlam kazanıyor gözümde.. Gülüyorum.. şefleri tebrik ediyorum..

Ardından şok dalgası geçiyor ve @denemenlazim ekibi tamamlanıp Basta!’daki yiyecekleri tatmaya başlıyoruz.

Favorilerim; günün kepekli pirinçli salatası;

Kuşkonmazlı vejeteryan dürüm;

Türk işi değil, Fransız işi şütlaç!

Aslında finalde ortaklaşa tattığımız tekerlek şeklindeki ekler de nefisti.. Ve hatta, aslında, birkaç dürüm, salata ve tatlıdan oluşan bu menü tamamıyla mükemmel. Artık Moda civarında acıkınca pat diye girip küt diye yuvarlayacağımız efsane sokak yemekleri var. Hem de şef elinden çıkma!..

Bilmiyorum ama burası bana fena halde Avrupalı geldi.. Bir de sürekli Basta!.. demek çok zevkli!.. 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA