ARNAVUTKÖY’ÜN BERLİNLİSİ: LUZIA

By | 15 Şubat 2016

luzia_istanbul_arnavutkoy_yeme_icme_mekanlari

Berlini de, Berlin ruhunu da çok seviyorum. İstanbul’da da bu ruhu yakalayan, yaşatan mekanlardan biri olan Luzia son zamanlarda pek sevdiklerimden.. Luzia’ nın Berlinli hali aslında havalı olsun diye uydurulan  bir tavır değil; çünkü Luzia gerçekten Berlinli!
Luzia Berlin, Kreuzberg’de yıllardır popülerliğini koruyan bir mekan. Bizim de Berlin seyahatlerimizde muhakkak gece eğlence rotamızda olan mekanın İstanbul şubesi aslında şehrin gece hayatı için büyük şans.. 
Mekanın gayet Berlinli “underground” ortamında özellikle geceleri harika partiler, müthiş eğlenceli etkinlikler düzenleniyor.. Geçtiğimiz aylarda benim de birkaç etkinlik ve konser için uğrama şansı bulduğum mekanın gece eğlencesi ve ortamı çok keyifli..Bunun dışında Luzia son dönemde mutfak ekibini de güçlendirerek yemek menüsünü de geliştirmiş. Biz de bu değişimi yakından gözlemleyip yemeklerini denemek üzere birkaç arkadaş gündüz ziyaretine gittik. Gündüz Luzia’yı gece halinden bile çok sevdiğimi söyleyebilirim. Salaş, rahat, keyifli dekorasyonunun detaylarını görebiliyor mekanda gece farkedemediğiniz sanat eserlerine odaklanabiliyorsunuz bir kere.. Duvarlarında Güçlü Öztekin ve Güneş Terkol’a ait şahane eserler var. Bir de üst kattaki kulüp bölümünün barındaki mozaik esere hastayım ki, o da yine aynı sanatçıların ortak bir çalışması. İşte bu güzel detaylar gündüz daha güzel.. Sonra kapının önünde oturup gelen geçeni izlemek var.. Bir de alt katta tüm ihtişiamı ile gelenleri karşılayan aslan!.. Özellikle öğle yemeğine giderseniz neredeyse iki tonluk mermer aslanın oraya geliş hikayesini dinlemelisiniz..

Aslandı, mozaikti derken yemekleri atlamayalım..O gün menüden birkaç farklı başlangıç ve ana yemek denedik. Başlangıçlardan ballı narlı humus ve falafel favorilerim. Dışı kıtır içi yumuşak ve lezzetli falafel İstanbul’daki en başarılı falafel örneklerinden biri.. Bu arada ekmeklerini de kendileri yapıyorlar ve o ekmeklerle yapılan özellikle kahvaltıya yakışacak süper sandviçler de var. Sanırım iki focaccia arasında yumurta, peynir  ve jambonlu panini, bir haftasonu kahvaltısına çok yakışacaktır..

Bir çeşit bahçeyi andıran kinoa salatası’nın ardından 3 peynirli acılı rigattoni, mini burgerler ilk kez karşılaştığım bir uzakdoğu lezzeti Tom Kha Gai denedik. Sote sebzeli, hindistan cevisi sütlü, enteresan bir vejetaryen yemek olan Tom Kha Gai’yi epey sevdim.. Normal menünün yanısıra hergün fiyatları 15-21 TL arasında değişen bir de günlük menüleri varmış. Bu bence özellikle civarda çalışanlar için de güzel haber..

Güzel yemeklerin ardından mekanın dört iddialı tatlısını denedik. Konyaklı tiramisu, yoğurtlu cheese cake, karamelli choux ve sıcak çikolatalı mousse. Her bir tatlı ayrı ayrı güzel; onlara eşlik eden kahveler de güzel.. Çok beğendiğim cortadolarından da iki fincan içmem işte bu yüzden!..

Özellikle elektronik müzik dinlemeyi seviyor ve alternatif mekanlar arıyorsanız gece zaten Luzia’ya gitmelisiniz. Ama denediğim öğle yemeğinden sonra önerim kahvaltı, kahve/tatlı ya da öğle yemeği ve hatta akşamüstü içkisi için Arnavutköy’ün Berlinlisi Luzia’yı esgeçmemeniz.. Mekanın tüm etkinlik duyuruları ve günlük menülerini @luziaistanbul instagram hesaplarından takip edebilirsiniz..

luzia_focaccia_panini_arnavutkoy

 

tom_kha_gai_luzia_istanbul_arnavutkoy

yogurtlu_cheesecake_luzia_istanbul

mini_burgers_luzia_istanbul_arnavutkoy

luzia_istanbul_tatlı_menusu_choux_titamisu