ANTWERP’TEN ALIŞVERİŞ MANZARALARI

By | 7 Mart 2014

antwerp_alisvreis_manzaralari_notlari

Antwerp’e gitmek için bir neden arayanlara “alışveriş” derim. Neden alışveriş dediğimi sorgulamak isteyenleri de fotoğrafa boğmak isterim!..

Bu yazıda bol fotoğraflı Antwerp alışveriş manzaraları ve fotoğrafların altında da lazım olması muhtemel alışveriş notları var..

Hazırsanız en sevdiğim mağazadan başlıyoruz;

Clinic +

antwerp_clinic_cool_shops

Clinic Not Only A Shopping Theraphy!..

Clinic çok iddialı bir multibrand mağaza. Oldukça geniş bir marka seçkisi ve fiyat skalası var. Ürünlerin hepsi tasarımı güçlü parçalardan seçilse de mağazanın o kadar sıradışı bir dekoru var ki kesinlikle ürünlerle yarışıyor.. Bu normalde bir mağaza için iyi bir şey değildir ama bu mağazaya bu durum acayip yakışıyor. Her an Clinic İstanbul’a açılsın kampanyası başlatabilirim, o derece!..

clinic_antwerp_cool_shopping_guide

clinic_antwerp_anvers_alisveris

clinic_antwerp_alisveris_notlari

antwerp_clinic_anvers_notlari

anvers_clinic_concept_store_antwerp

Clinic Antwerp: De Burburestraat, 5

 

Grote Markt Çevresi

Şehrin tarihi merkezi civarında  renkli dükkanlar, kitapçılar, bira dükkanları, turistik hediyelik eşya satan dükkanlar ve bu dükkanlar arasında dolanırken mola verilecek bol bol kafe var..

akotwee_antwerpen_melkmarkt_anvers_alisveris

 

Melkmarkt ve çevre sokaklarında böyle renkli dükkanlardan bol bol var..

 

tune_up_records_antwerp_notlari

Tune Up şehrin güzel plak dükkanlarından biri. Bir kitabevinin üst katında yer alan dükkan aynı zamanda mini bir sanat galerisi ve keyifli bir kafe.. Melktmarkt, 17.

 

othello_bookshop_antwerp_notlari

Othello içindeki kitaplardan önce bu sevimli girişiyle gönlümüzü fethediyor.. Handschoenmarkt 3

anvers_alisveris_seyahat_notlari

 

Birası dünyaca ünlü bir ülkede olduğumuza göre binbir çeşit biranın satıldığı dükkanlara rastlamak çok normal.. Enteresan şişeleri ve çeşitleriyle Belçika birası aynı zamanda bir hediye alternatifi..

 

Meir

antwerp_seyahat_notlari_alisveris

Hemen hemen merkez istasyondan başlayıp tarihi merkeze kadar boydan boya uzanan  capcanlı alışveriş caddesi Meir günün her saati kalabalık.. Dünyaca ünlü zincir mağazaların çoğu Meir’de.. İsmi pek de tanıdık gelmeyen Kuzeyli zincir mağazalara mutlaka girilmeli.. Meir üzerine kahve ve yemek molası için de bol alternatif var. Meraklısı için Urban Outfitters No.78’de..

Nationalestraat

Şehrin en önemli alışveriş caddesi.. Yan yana sıralanmış şık butikler, tasarım mağazalar ve tasarımcı outletleri ile ilk ziyaret edilecekler listesinde..

dries_van_noten_antwerp_six

Dries Van Noten popüler alışveriş caddesinin en görkemli binasında arz-ı endam ediyor.. Antwerp Altılısı’nın bir üyesi olarak bunu hakettiğini söyleyebiliriz. Nationalestraat, 16.

Yeri gelmişken daha önce rastlamamış olanlar için Antwerp Altılısı; Walter Van Beirendonck, Ann Demeulemeester, Dries Van Noten, Dirk Van Saene, Dirk Bikkembergs ve Marina Yee’den oluşan Antwerp Kraliyet  Güzel Sanatlar Akademisi mezunu, dünya modasına açılım yapmış avantgarde moda tasarımcılarıdır ve Antwerp Six olarak adlandırılmışlardır..

Sadece Nationalestraat değil ona açılan civar küçük sokaklara da girip çıkmakta fayda var.. Bölge alışveriş severler için hazine tadında..

anvers_alisveris_notlari_hampton_bays

Çok sayıda moda tasarımcısına ev sahipliği yapan şehirde çok sayıda tasarımcı outlet mağazası var.. Girip baktıklarımın içinde dikkate değer parçalar ve markalar olduğunu bildirmeyi görev bilirim..

today_is_a_good_day_antwerp_shopping

Today Is A Good Day caddenin adı, logosu, dekoru, ürünleri güzel dükkanlarından yalnızca biri.. Nationalestraat, 73

Nationalestraat küçük zig-zaglarla Volkstraat‘a dönüşünce telaşa mahal yok, güzel dükkanlar, şık mekanlar devam ediyor..

coffee_and_vinyl_antwerp_record_store

Mesela hem kahve içip hem plak seçebileceğiniz Coffee & Vinyl Volkstraat, 45 numarada..

 

Tatlı Kaçamaklar

la_bonboniere_antwerp_alisveris_notlari

A la Bonbonniere 1900’lerin başından beri şehrin cici şekerleme dükkanı rolünü üstlenmiş; biraz güzel ambalajlı şeker almamak olmaz.. Korte Gasthuisstraat,41

bonbonniere_antwerp_seyahat_notlari

 

Philips_biscuits_antwerp_alisveris_notlari

Philips Biscuits de eğlenceli vitrini ve tereyağlı bisküvileri ile tatlı severleri dükkanın içine sokmayı başaracak.. Korte Gasthuisstraat,11

Bu arada hazır Korte Gastuisstraat‘tan bahsetmişken bu caddenin de alışveriş hastalığı denen şeye iyi geleceği görüşündeyim..

wouters_and_hendrix_antwerp_notlari

İlaveten hemen devamındaki Lange Gasthuisstraat’daki Wouters & Hendix Jewelery‘ye de bayıldım. Kraliyet akademisi mezunu tasarımcıların harika koleksiyonu aynı zamanda Selfridges, Harvey Nichols, Le Bon Marche gibi çok katlı prestijli mağazalarda da satılıyor..Lange Gasthuisstraat, 13

Kloosterstraat

Bir diğer cazibe merkezi. Çok hareketli olmasa da antika ve ikinci el dükkanları, galerileri ve küçük kafeleriyle pek sevilen bir sokak..

anwers_alisveris_notlari

Full Effect Vintage Design Tepede bisikleti görünce kafalar karışmasın, aranan Retro Kan burada!.. Kloosterstraat, 63

 

chelsea_antwerp_klosterstraat_shopping

Chelsea’de ciddi miktarda ikinci el plak ve CD var…. Kloosterstraat, 10

 

your_antwerp_shopping_anvers_dukkanlar

Your şehrin bir diğer keyifli konsept mağazası.. Yine oldukça büyük.. Senin modacın, dekoratörün, parfümerin ve hatta kuaförün yani herşeyin benim diyor!.. Mutlaka uğranmalı.. Kloosterstraat, 90

 

anvers_gezi_notlari_dukkanlar

Kammenstraat

Yine insanı ne tafara bakacağına şaşırtan vintage ve outlet cenneti bir sokak..

t2_think_twice_vintage_anvers_alisveris

 

T2 Think Twice Second Hand Vintage bu sokakta en sevdiğim mağaza.. Fiyatlar 3€’dan başlayınca içerisi oldukça kalabalık.. Beğendiğini kapacaksın, düşünmeye vakit yok!.. 3€’luk bir tulumu saniyelerle kaçırdım, oradan biliyorum : ))

t2_think_twice_vintage_antwerp_alisveris

T2 Kammenstraat, 85

ringz_thingz_antwerp_alisveris_notlari

Ringz & Thingz‘de başta gözlük, bilumum aksesuar var.. Almalık olmasa da vitrinine bakmalık.. Kammenstraat, 65-67

vegas_antwerp_shopping_vintage

Meraklısına Acne Studio Filppa K gibi markalar hemen bu caddenin başındaki Lombardenvest’te..

american_apparel_antwerp_alisveris

American Apparel’siz Olmaz diyenler için rengarenk dükkan Kammenstraat No.14’de..