AMSTERDAM NOTLARI: BEDAVA MI?

By | 14 Aralık 2013

ekonomik_amsterdam_seyahati_gezi_notlari

Kulağa ne hoş geliyor değil mi.. Bazen gezdiğimiz şehirlerin pahalı olmasından şikayet ediyoruz. Ulaşım pahalı, yemek pahalı diyoruz paylaşımlarda. Ama bazen bizi şaşırtan, seyahatimizde bonus etkisi yaratan hoş sürprizler de olmuyor değil.. Yeterince iyi araştırılırsa her şehir için böyle sürprizler bulmak mümkün ama şimdi diyorsunuz ki, amaan kim uğraşacak onunla! Ben! Sizlerle paylaşmak için Amsterdam’ın bedavalarını araştırıp alt alta sıraladım. Yolunuz Amsterdam’a düştüğünde hangileri işinize yarayacak, o sizin ilgi alanlarınıza kalmış…Ama liste budur;

Schutters Galerij, yani Sivil Muhafızlar galerisi: Amsterdam Müzesinin himayesindeki bu mini müze ücretsiz gezilebilir. Mini dediğime bakmayın, içerideki önemli ve etkileyici eserler var… Hergün 10:00-17:00 arası açık. (Kalverstraat 92, Amsterdam)

Begijnhof: Bu sakin avluyu bulmak için çevresinde komple bir tur atmam gerekti. Çünkü bulmak için normal bir binaya ait gibi görünen o kapıyı aralayarak girmem gerektiğini düşünememiştim. Katolik kadınları barındıran 17 yüzyıl evleri ve şapel ile çevrili bu küçük avluyu neden bulmalıyım derseniz, şehir turundan yorgun düşen ayaklar ve sakinlik arayan kafaların buna ihtiyacı var. Şehrin kalabalığı ortasında saklanmış 10 dakikalık huzur barındıran bu sakin köşede dinlenip, tazelenilecek..(Spui Meydanı arkasında..)

Feribot: Şehirde yapacak farklı şeyler arayanlar için harika bir hizmet feribotlar. Merkez istasyon Amsterdam Centraal’in arka kapısından çıkıp kıyıya yaklaşanlar yan yana üç feribot iskelesi görecekler. Bisikletli ya da yaya atlayıp keşfe çıkmak bedava!.. Sadece iki tanesini denediğim için onlar hakkında bilgi verebilirim. Bir tanesi ismi uzun, yolu kısa ‘Buiksloterweg’e, yani tam karşıya gidiyor sık sık. Buna binip mimari harikası ‘eye’a gidebilir, Amsterdam’a karşıdan bakılabilir. Diğerinin yolu biraz daha uzun, 20 dakika kadar sürüyor ve NDSM’ye gidiyor. Buradan kısa bir yürüyüşle şehir sakinlerinden adreslerini aldığım iki güzel mekan Pllek ya da Noorderlicht’e gidilebilir, manzaraya karşı birşeyler içip keyif yapılabilir. 24 saat hizmet veren bedava feribotları kullanmak yapılacaklar listesine illaki eklenmelidir.

Vondelpark: Yeşillikler arasında uzun bir yürüyüş, çimlerde ayakkabıları çıkarmak ve mini piknik elbette bedava!

Openbare Bibliotheek : Günde 5000 ziyaretçi ile Avrupa’nın en büyük kütüphanesi hergün 10:00-22:00 arası açık. Çok istememe rağmen vaktim kalmadığı için bir sonraki ziyaretime bıraktığım kütüphaneyi ziyaret bedava ama kitap almak ya da arşivi kullanmak için üyelik gerekiyor..

Wi-Fi: Neredeyse tüm kafe, restoran, müze ve büyük mağazada bedava internet var. Kafe ve restoranlarda genelde şifreyi istemeniz, diğerlerinde de bağlandıktan sonra yönlendirdiği sitede şartları kabul ediyorum butonuna tıklamanız bağlantı için yeterli. Ayrıca trenlerde ve havaalanında da bedava internet mevcut…

Arcom Mimarlık Merkezi: Mimari ile ilgili ziyaretçileri için ücretsiz hizmet veriyor.(Salı’dan Cuma’ya 13:00-17:00 Prinshendrikkade 600, Amsterdam)

FEBO: Bedava değil, ama bedavaya yakın güzel bir Amsterdam hareketi! Olmadık bir zamanda minik bi atıştırmaya ihtiyaç duyunca yakınlarda bir Febo illaki olacak. Makineye 1.60 EUR atılacak, kapak açılacak, çıtır lezzet anında yutulacak. Yalnız şu detaya dikkat, makineye tam ürünün fiyatı kadar bozuk para atmak gerekiyor, yoksa makine üstünü yutuyor!

Öğle Konserleri: Devlet Opera ve Balesi diyebileceğimiz Het Muziektheater‘da Salı günleri saat 12:30’da ücretsiz öğle konserleri düzenleniyor. Opera sanatçılarından son derece etkileyici yarım saatlik bir performans dinlemek şehir turunun arasında güzel bir renk oluyor. Aynı şekilde Het Concertgebouw’da da Çarşamba günleri 12:30’da öğle konseri var ki biz yeterince erken gitmediğimiz için salona girmeyi kılpayı kaçırdık. Bu konserlere ilgi yoğun, o yüzden yarım saat kadar erken gidip yeri garantilemekte fayda var… Bu yılın öğle konserleri programlarına şu adreslerden gözatılabilir: http://www.het-muziektheater.nl/en/program/2012-2013/lunchconcert/ http://www.concertgebouw.nl/en/concertschedule/special=Free+Lunch+Concerts

Bunlardan başka 9 Straatjes denen küçük dükkanlarla dolu sokaklarda vitrinlere bakmak, pazarları dolaşmak, kanal kıyılarında yürüyüşler yapmak, kanaldaki yüzen evlerin hangisi benim olsa diye hayal kurmak, bol bol fotoğraf çekmek hem bedava hem de çok zevkli…