ADANA’DA BİR GÜN

By | 26 Ekim 2018

Mersin’den tren ile geçtiğimiz Adana’dan notlar..

Tren istasyonu şehrin neredeyse tam merkezinde.. İner inmez bizi portakal ağaçları karşıladı..

Şehirdeki ilk durağımız Kazım Büfe ve meşhur muzlu sütü.. Gitmeden önce “ne kadar farklı ve merak edilecek bir şey olabilir ki bildiğin muzlu  süt işte” diye düşünmüştüm ama bu gerçekten başka bir şey! Mutlaka denenmeli!

İlk kahve molamız şehrin keyif köşelerinden biri olan Botta Bloom’da.. Oldukça fotografik, hem kafe hem de botanik dükkan Botta Bloom’u baya sevdim…

Şehir turumuza Atatürk Müzesi’ne dönüştürülen Suphi Paşa Konağı’nı da ekledik..

Müzedeki en etkileyici fotograflardan biri Atatürk’ün son Adana ziyaretinde Taşköprü manzarasına son bakışı..

Seyhan Nehri’ni fotoğraflayarak bir Adana klasiği gerçekleştirmek istedim ama ne fayda!. Yaz aylarında nehrin suyunu ara ara kesiyorlarmış; o da bize denk geldi!.

Pazar olması sebebi ile son derece sakin olan Ulu Cami çevresinde, çarşı içinde dolaşıp caminin şadırvanının olduğu güzel bahçede kısa bir mola daha verdik..

Şadırvanın olduğu güller içindeki bahçe çok dinlendiriciydi.. Birer Türk Kahvesi içtik..

Gelen öneriler arasından en merak ettiklerimden biri House of Kamer’di.. Keyifli dekorasyonunu kapalı bahçe kapısının dışından bile sevdik..

Adana’da kebap konusu derin mevzu.. Önce nasıl bir kebap, nasıl bir ortam istediğine karar vermek gerekiyor.. Tek bir ger.ek var; o da  Adana’da gerçekten kötü kebabın olmadığı!..  Ama hafifi, ağırı, salaşı, konforlusu, tam orijinali, gelen misafirlere göre hafifletilmişi derseniz, pek çok farklı adres ile karşılaşırsınız.. Ben zaten yanımda klasikler de dahil uzun bir isim listesi ile gittim ama sırf meraktan orada kiminle konuşsam nerede yiyelim diye tekrar sormayı ihmal etmedim.. ve her sorduğum kişiden bir başka isim duydum!..  Biz @evisual’ın en sevdiği yerde, Yüzevler’de yedik ama listemin diğer adreslerini de ciğerciler ile birlikte buraya konuyu enine boyuna masaya yatırmak isteyenler için bırakıyorum:

Klink Usta (kebap)*
Bir Biçer (kebap)
Elem kebap (salaş olan şube)
Kazancılar (kebap)
Mesut (kebap) *
Adil Kebap
Eyvan Kebap
Umut Kebap
Asya Kebap
Kebapçı Şehmus
İştah Kebap Salonu
Ciğerci Memet Usta
Ciğerci Bedo
Ceyhan Ocakbaşı
Kaburgacı Yaşar Usta
5 Ocak Kebap*

Bir öğün yeme şansım daha olsa Asya ya da İştah kebap salonunu denemek isterdim..

Akşamüstü bir keyif molası da uzun zamandır Adana’nın en sevilen konsept dükkan/kafesi olan Storie Store’da verdik..

Adana’daki bugünlük son adresimiz de ısrarlara dayanamayarak Doğan Kaymaklı Kadayıf!. Evet çok kalori ama gerçekten şa-ha-ne!..

Dönüş vakti geldiğinde

  • Adana’nın artık yurdun dört bir köşesine yayılan börekçileri (Levent, İzol ve elbette Börekçi Rıza;
  • Şalgamcı Ali Göde ve “Çakmak Caddesi’ndeki şalgamcı abla”;
  • Sabaha karşı Kazancılar çarşısında ciğer;
  • Kadayıfçı Olcay’dan Kaymaklı Billuriye yenemeden bir dahaki gelişimizde diyerek listede kaldı.. Adana yeme içme anlamında çok tehlikeli bir yer!.. Çok lezzetli şeyler var..

Ancak tüm bunlar bir yana Adana bu klasik lezzetlerinin yanısıra ülkenin en modern şehirlerinden biri.. Şahane dükkanlar, kafeler, enerjisi çok güzel yerler var..  Yetmedi.. İlk fırsatta yine gitmek lazım!.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gezici Günlük (@gezicigunluk)’in paylaştığı bir gönderi ()