A’DAN Z’YE KOPENHAG SÖZLÜĞÜ

By | 14 Aralık 2013
kopenhag_gezi_notlari_adan_zye_sehir_rehberi
A…Masallarını hepimizin bildiği Hans Christian Andersen etkisi şehirde hissediliyor. Bulvarda ismine, meydanda heykeline, hediyelik eşya dükkanlarında magnetine rastlanıyor…
B…Şehrin mimari ve kültürel gururu Kraliyet Kütüphanesi nam-ı değer Black Diamond kanal kıyısında ziyaretinizi bekliyor. Gerçekten de krallara layık bir tasarım, manzara ve deneyim vadediyor…(Det Kongelige Bibliotek: Soren Kierkegaards Plads No.1)
C…Birbirinden güzel müzelere ev sahipliği yapan şehirde Carlsberg Glyptotek
özel ilgiyi hakediyor. Özellikle Fransız Empresyonistler Koleksiyonu, Degas etüdleri, eşsiz mimarisi ve heykel salonlarının sergileme anlayışı ile sanatseverleri memnun ediyor. (Carlsberg Glyptotek: Dantes Plads, 7)
D…Danimarka Kronu edinmek için şehrin merkezindeki Exchange ofislere uğramak gerekiyor. Kron – TL.  arası hesaplamayı  3′ e bölerek yapmak pratik oluyor. (150 kron/3 yaklaşık 50 TL..gibi)
E…Kuzeyli modern tasarım anlayışı şehrin ziyaretçilerini Ev Dekorasyonu konusunda  kalbinden vuruyor. Şehrin tüm bölgelerine yayılmış, irili ufaklı dekorasyon mağazalarındaki neredeyse tüm ürünler, o kadar çekici ki, hepsi ‘beni al, evine götür’ diye bağırıyor!
F…Alternatif bir alışveriş caddesi, genç ve renkli bir kalabalık arayışı, adımları Frederiksborggade yönüne çeviriyor. Hem bu cadde, hem de çevresi akşamüstü vakit geçirmek için keyifli seçenekler sunuyor. Torvehallerne kapalı pazarı içindeki ayaküstü yemek ve gurme alışveriş alternetifleri cuma ve cumartesileri daha da keyifli oluyor. .(Metro: Norreport)
G…Bu şehir Geridönüştürüyor! , çevreyi önemsiyor…İstisnasız her yerde pet şişe, teneke kutu, plastik paket, her ambalaja bir ekstra ücret kesiliyor ve geri almak ancak dönüşüme kazandırılırsa mümkün oluyor.. Otobüsler, oteller, bilumum işletmeler ”carbon-free” hizmetleriyle övünüyor
H…Haydi kahve içelim! diye düşünüp detayını verenler; lezzetli taze filtre kahve olsun, içeride free WıFi olsun, kahvenin yanında atıştıracak uygun fiyatlı birşeyler olsun, ortam da rahat olsun diyenler için; bizdeki Cafe Nero’nun buradaki karşılığına ‘Baresso’ deniyor…Her köşede karşıza çıkıyor…
I…Department Store kategorisinde Illum ile Magasin birbiriyle yarışıyor.. Ancak Illums Bolighus  daha küçük olmasına rağmen  tamamen ‘designer’ ürün yelpazesi ile gönüllerde taht kuruyor.
J…Jacobsen adı şehri ziyaret eden herkesin aklına kazınıyor. Dünyaca ünlü tasarımcı Arne Jacobsen ve en çok yağmur çizmeleriyle ünlü Ilse Jacobsen’in arasındaki bağlantı merak konusu oluyor :-)…
K…Toplu taşıma sisteminin bir parçası olan Kanal Otobüsleri ulaşıma keyif katıyor. 991, 992 ve 993 numaralı deniz taşıtları, kanal içinde Nodre Toldbod, Nyhavn, Opraen, Det Kongelige Bibliotek gibi önemli noktalara manzaralı, keyifli, bol fotolu, atraksiyonlu ulaşım sağlıyor. Çalışanlarının kibarlığı ve güleryüzü hayrete düşürüyor…
L…Burada somon balığına Laks deniyor ve çok bol bulunuyor. Izgarası, marinesi, fümesi  çeşitli sos ve garnitürlerle sunulan ”laks” balıkseverler için Kopenhag’da tercih edilebilecek en iyi alternatiflerden biri oluyor.
M…Moda tutkunlarını sevindirecek kuzeyli moda markaları ve tasarımcılarının çarpıcı mağazaları için biraz ara sokaklarda dolaşmak gerekiyor. Stroget’i boşverip paralelindeki arka sokaklarda gezinenler en cool tasarımlarla ödüllendiriliyor. (Gronnegade, Kronprinsensgade, Pilesstraede, Ny Ostergade….ve çevresindeki tüm ara sokaklar)
N…Noma’yı herkes biliyor ama Noma’da yemek herkese nasip olmuyor. Aylar öncesinden yer ayırtmak gereken restoran için rezervasyonu olmayıp, ‘ben yine de dünya gözüyle bir göreyim!’ diyenler Strandgade no.93 adresine uğruyor…
O…Şehrin gözbebeği Opraen (Opera) modern ve gösterişli yapısıyla mimari tutkunlarının, sahneye koyduğu kıymetli eserlerle sanatseverlerin ve fuayesinde düzenlenen Open Foyer ücretsiz sanat etkinlikleriyle dar bütçeli gezginin kalbinde taht kuruyor.. (Opraen: Ekvipagemestervej, 10 Holmen)
P…Pasajlar farklı atmosferleri birbirine bağlıyor…Öğrecilerle dolu , renkli Fiolstraede ve Skindergade sokakları ‘Jorck Passage’ ile alışveriş tutkunlarının volta attığı Stroget’e  köprü oluyor. gezicigunluk favorisi Pistolstraede sokağı ise yarı pasaj yarı iç avlu havası ve içindeki renkli dükkanları, gizli mola noktalarıyla kendini alışverişe kaptıranlara nefes aldırıyor… Bredgade ve Store Kongensgade arasındaki Sankt Anne Passage ise sanat galerileri ve antikacılar arasında huzurlu bir kaçamak vadediyor.
Q…Queen’s Royal Guards- Kraliyet Muhafızları pek süslü püslü giyiniyor. Nöbet değişimlerinde turistlerin ilgi odağı olan muhafızların bando takımı ile şehir turunu yakalayanlar en güzel fotoğrafları çekiyor….
R…Kusursuzu arayanlar el yapımı Royal Copenhagen porselenleri ile büyüleniyor. Klasik yemek takımlarından, yılbaşı koleksiyonuna herbir ürününde kusursuzu yakalayan markanın ürünleri servet değerinde olsa da, geleceğin antikalarına sahip olmak isteyenler en azından bir özel parça ediniyor. Vee ‘Çok pahalı’ diye düşünenler için ‘seri sonu-indirimli’ ipucumuz geliyor! (Mağaza: Amagertorv,6) (Fabrika Satış Mağaza: Sondre Fasanvej.9 Frederiksberg)
S…Öğle yemeklerinde en çok yerel üstü açık sandviç Smorrebrod tercih ediliyor.  Her öneride mutlaka Ida Davidsen’de yenmesi şiddetle önerilen Smorrebrod’u ‘gezicigunluk’ bir kez de Royal Cafe’de ‘Smushi’ adıyla deneyin diyor ve lezzeti garanti ediyor… (Ida Davidsen: Store Kongensgade,70) ve (Royal Cafe: Amagertorv,6)
T…Bu şehirde Tasarım başrolde! Her alanda tasarım yıldızları sunan şehir bu kez de Bang & Olufsen ile karşımıza çıkıyor. Kongens Nytorv no 26’daki mağazasında en yeni ürünleri satıştayken, Dansk Design Center’da (H.C.Andersen Blvd.,27) da daha eski kült tasarımları yeralıyor. Merkezden uzaktaki ikinci el dükkanlarda da markanın eski ürünlerine ikinci şans tanınıyor…
U…24 saat kesintisiz yeraltı, yerüstü ve kanal ulaşımı sunan kusursuz Ulaşım sistemi alkışı hakediyor.. Turistlerin terciihi 24, 48 ve 72 saatlik sınırsız biletler ve daha uzun ziyaretler için haftalık biletler şehiriçi ulaşımda büyük kolaylık ve ekonomi sağlıyor…
V…Vor Frue Kirke (Domkirke) minimal mimarisi ve girişte sol duvarda yer alan neon harflerle yazılmış  ”I felt you and I know you loved me’… alıntısıyla ziyaretçilerini etkiliyor.( Norregade,8)
W…Devlet Sanat Müzesi SMK’nın koleksiyonu Wow! dedirtiyor… Rubens’den Rambrandt’a; Cranach’dan Mantegna’ya; Picassodan Matisse’e onlarca ölümsüz sanatçının muhteşem eserleri ücretsiz bir devlet müzesinde sanatseverleri etkilemek için hazır bekliyor…(SMK Statens Museum for Kunst: Solvgade 48-50)
X…Carlsberg ve Tuborg’un anayurdunda içilen hiçbir bira mutsuz etmiyor. Ancak sadece yeniyıl yaklaşırken
kutlamalarla  piyasa sürülen Xmas Beer (yerel adıyla Julebryg) inanılmaz bir lezzet sunuyor. Bir içen bir daha vazgeçemiyor…
Y…Yabancı Dil  Kopenhaglılar’a hiç yabancı görünmüyor. İngilizce sorduğunuz her soru, herkes tarafından tereddütsüz cevaplanıyor. Şehirdeki herkes İngilizceyi ana dili kadar iyi konuşuyor.
Z…Hafif bir yemek yiyip,’ içkimi DJ müziği eşliğinde, şehrin hip kalabalığı arasında, hafifçe sallanarak içeyim’ diyenler Zoo Bar‘ı seçiyor.. Atıştırmalık tabakları, cool ortamı ve renkli müdavimleriyle Zoo Bar alışkanlık yaratıyor.(Svaertegade, 6)